Povstalci hrozia vojakom EÚ

Krátka správa

Rebelská skupina, ktorá si hovorí Zväz síl za demokraciu a rozvoj (UFDD) vydala vyhlásenie, v ktorom sa uvádza, že je v stave vojny s francúzskou armádou alebo akoukoľvek inou zahraničnou armádou, ktorá bude operovať na území Čadu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Povstalci zaslali agentúre stanovisko, v ktorom sa ďalej píše, že poskytovanie diplomatickej, strategickej a logistickej podpory prezidentovi Idrissovi Débymu budú považovať za akt nepriateľstva. UFDD však nie je jednou povstaleckou skupinou, ktorá adresuje EÚ varovania. Združenie síl za zmenu vyhlásilo, že bude vojakov EÚ považovať za okupantov, ak budú straniť vláde.

Problémom misie EÚ je, že približne tisícka francúzskych vojakov, ktorá už v Čade je v rámci francúzskej operácie Epervier a ktorá bude pravdepodobne tvoriť aj časť misie EÚ hrala v minulosti Čade kontroverznú úlohu.

Čadská vláda obviňuje Sudán z podpory povstalcov a tvrdí, že Chartúm tým chce zabrániť príchodu medzinárodných síl. 

Agentúra Reuters dnes zároveň informovala, že misia EUFOR smerujúca do Čadu a Stredoafrickej republiky, kde má prispieť k zmierňovaniu následkov konfliktu v sudánskom regióne Darfúr, bude meškať.

Príčinou je naďalej nedostatok zdrojov a neochota členských krajín EÚ poskytnúť dostatočné materiálne zabezpečenie pre misiu – najmä vrtuľníky a medicínske zariadenia. Je preto možné, že problémy budú musieť riešiť hlavy štátov a vlád na summite 14. decembra.

Základný problém spočíva v tom, že Británia nesúhlasí s francúzskym návrhom, aby sa z európskych peňazí kompenzovali štáty, ktoré poskytnú materiálne zdroje. Londýn argumentuje, že takýto krok by odradil štáty kupovať vlastnú obrannú techniku a naopak tie štáty, ktoré náklady už vynaložili budú nútené platiť znova.

Odklad začiatku misie je pre EÚ nepríjemný aj preto, že bude 10. decembra hostiť summit EÚ-Afrika. Ani tomuto podujatiu sa nevyhli ťažkosti. Britský premiér Gordon Brown oznámil, že sa naň na protest proti účasti prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho nepríde. Účasť kontroverzného autokratického lídra, ktorý priviedol relatívne prosperujúcu krajinu k totálnej chudobe a hyperinflácii vyvolala nevôľu aj medzi poslancami Európskeho parlamentu.

Zostáva preto otázne, kedy bude misia EÚ reálne schopná začať v nepokojnom kúte Afriky plniť svoje úlohy.