Pozornosť EÚ sa zameriava aj na Afriku

Darfúr (Západný Sudán)

Krátka správa 

Darfúr/Čad – Európska únia uvítala výsledky stretnutia účastníkov darfúrskeho konfliktu v Aruši (Tanzánia), ako dobrý základ pre ďalšie rokovania. Lídri (niektorých) rebelských zoskupení sa dohodli na spoločnej pozícii pre mierové rokovania s vládou v Chartúme, ktoré by mohli priniesť aspoň nádej riešenia štyri roky trvajúceho konfliktu. EÚ naliehala, aby boli do politického procesu pod vedením Africkej únie a OSN,  zapojené práve tie skupiny ľudí, ktorých sa konflikt priamo dotýka: vysídlených ľudí, utečencov, tradičných vodcov a organizácie občianskej spoločnosti vrátane ženských skupín. EÚ vo svojom vyhlásení uviedla, že je pripravená podporiť vojenskú misiu v Darfúre.

V susednom Čade bola 13. augusta za prítomnosti medzinárodnej komunity podpísaná dohoda medzi vládou a opozíciou. Ide o výsledok politického dialógu spusteného za podpory Európskej únie v decembri 2006. Strany sa dohodli, že voľby odložia na rok 2009 a budú zatiaľ zdieľať niektoré výkonné právomoci. Portugalské predsedníctvo označilo dohodu za „historickú šancu na mier“. EÚ je signatárom dohody v roli pozorovateľa, dohoda však nezaŕňa rebelské skupiny, ktoré operujú na východnej hranici so Sudánom.

Fínsko nedávno odmietlo požiadavku OSN participovať na rozsiahlej mierovej misii v sudánskom Darfúre. Ako však uviedol Fínsky denník Helsingin Sanomat, Fínsko zvažuje možnosť zúčastniť sa na operácii krízového manažmentu vo východnom Čade ako súčasť severskej Bojovej skupíny EÚ.

Ministri zahraničia EÚ 23. júla 2007 rozhodli o začatí plánovania možnej spojovacej operácie krízového manažmentu vo východnom Čade, ktorá by slúžila na podporu misie OSN v susednom Darfúre. Operácia by mohla zahŕňať až 3000 vojakov a v takom prípade by to bol najväčší vklad EÚ do operácie vojenského  krízového manažmentu. Podľa fínskych zdrojov, by mohlo rozhodnutie o operácii EÚ v Čade padnúť niekedy v septembri, keď sa skončia európske prázdniny. Švédsko, ktoré po dobu prvých šiestich mesiacov roku 2008 velí severskej Bojovej skupine EÚ, po júlovom zasadnutí  Rady pre všeobecné záležitosti a vonkajšie vzťahy, uvítalo ideu vyslania jednotky do Čadu, nevyslovilo sa ale, či by sa na takejto operácii Švédsko zúčastnilo.

Sierra Leone – EÚ vyslala skupinu pozorovateľov na voľby v Sierra Leone, ktoré sa konali 11. augusta 2007. Voľby boli vnímané ako skúška stability krajiny, z ktorej len pred dvomi rokmi odišli vojaci OSN. Dohliadali na krehký mier v krajine po 11 rokov trvajúcej občianskej vojne neslávne známej „krvavými diamantmi“ a brutalitou. Vysoký predstaviteľ pre SZBP Javier Solana zablahoželal krajine k úspešnému priebehu volieb, ktoré boli po prvý krát zoganizované bez pomoci medzinárodných inštitúcií. Šéfka pozorovateľskej misie EÚ Marie-Ann Isler označila pre CNN voľby za „dobre zorganizované, pozitívne a transparenté“.

Západná Sahara – Európska komisa vyčlenila 10 milónov eur v podobe humanitárnej pomoci pre utečencov v Sahrawi, ktorí žiju v tábore v západnej časti Alžírska už 30 rokov. Toľko trvá spor o územie Západnej Sahary, ktoré Maroko považuje za svoju integrálnu súčasť a zároveň separatistické hnutie a neuznaná vláda Front Polisario bojuje za jeho nezávislosť. Prostriedky Únie sú smerované cez ECHO (European Commisssion´s Humanitarian Aid department).