Pozorovanie volieb posilňuje imidž EÚ vo svete

foto: Catherine Ashtonová, zdroj: flickr, autor: European Parliament

Napriek inštitucionálnym zmenám, ktoré prebiehajú v zahraničnej politike EÚ po prijatí Lisabonskej zmluvy budú aj naďalej pre EÚ hrať dôležitú úlohu pozorovanie volieb a pro-demokratizačné aktivity.

Z novej organizačnej štruktúry oddelenia pre vonkajšie vzťahy Európskej komisie (RELEX) vyplýva, že jeden zo šiestich riaditeľov, ktorí budú menovaní, bude mať na starosti podporu ľudských práv a demokracie vo svete.

Podľa Kovandu bude Catherine Ashtonová rovnako nadšenou podporovateľkou pozorovania volieb ako bola Benita Ferrero-Waldnerová.

Rakúska eurokomisárka pre vonkajšie vzťahy a susedskú politiku bola známa tým, že podporovala aktivity EÚ zamerané na podporu demokracie. Preto je pre niektorých na mieste otázka, či bude aj nová „prvá dáma“ zahraničnej politiky EÚ rovnako naklonená tomuto typu aktivít.

Kovanda upokojuje, že súčasný rozpočet EÚ na podporou demokratického volebného procesu vo svete, v ktorých hrajú hlavnú úlohu pozorovateľské misie je takmer 30 miliónov eur na rok a mal by v nasledujúcich rokoch zostať na približne rovnakej úrovni.

„Pozorovateľské metódy EÚ sú vo svete rešpektované, pozoruhodne objektívne a práve preto sú žiadané samotnými pozorovanými krajinami“, zdôraznil Kovanda.

Bez oficiálnej pozvánky od orgánov krajiny, v ktorej sa voľby konajú nemôže EÚ vyslať pozorovateľov, no mnohé rozvojové krajiny majú záujem na tom, ukázať Bruselu svoje odhodlanie budovať demokraciu a stabilitu svojho politického systému s konečným cieľom získať financovanie z EÚ a investície.

Bez prítomnosti európskych pozorovateľov by mnohí silní lídri vo svete boli možno ešte silnejší a menej demokratickí než v skutočnosti sú, odpovedá Kovanda na otázku o kritike, ktorá tvrdí, že Európa dala požehnanie mnohým pochybným režimom tým, že vydala správu o voľbách zodpovedajúcich demokratickým štandardom.

„Pokiaľ sú tam európski pozorovatelia, opozičné sily majú férovú šancu minimálne ovplyvniť a či získať tie hlasy, ktoré by im ľudia neboli pripravení dať“, poznamenal Kovanda.

Kompletný rozhovor v anglickom jazyku nájdete na tejto linke.