Pozorovatelia EÚ kritizujú voľby v Keni

Krátka správa

Keňa bola až do tohto víkendu považovaná za jednu z najdemokratickejších a najpokojnejších krajín v Afrike. Vo štvrtok, 28. decembra, sa v krajine konali prezidentské, parlamentné aj lokálne voľby. Volební pozorovateia EÚ kritizujú okolnosti sčítavania hlasov a žiadajú ich prerátanie. 

Šéf misie EÚ Alexander Graf Lambsdorff predstavil v hlavnom mete Kene Nairobi predbežnú správu o voľbách. Jej obsah je, najmä pokiaľ ide o sčítavanie hlasov, mimoriadne kritický. Podľa misie EÚ boli výsledky volieb na mnohých miestach zmenené. Členom pozorovateľskej misie bol vo viacerých prípadoch odmietnutý prístup do miest, kde prebiehalo sčítavanie hlasov i inak bránené v ich činnosti.

EÚ na základe tejto správy vyzvala na nezávislý audit volebných výsledkov. „Je to jediná cesta vpred“ cituje denník IHT podpredsedu pozorovateľskej delegácie EÚ Grahama Elsona. Keňská vláda reagovala na správu EÚ obvinením pozorovateľov zo zaujatosti.

V prezidentských voľbách mal podľa oficiálnych výsledkov zvíťaziť doterajší prezdient Mwai Kibaki pred opozičným lídrom Raila Odingom. Ako dôkaz neregulérnosti volieb uvádzajú európski pozoravtelia fakt, že v meste Kerugoja bol rozdiel medzi hlasmi do parlamentu a hlasmi pre prezidenta viac než 10 000.

Podľa EÚ bola nespravodlivá aj predvolebná kampaň, kedže štát kontroluje vysielanie médií a štátne prostriedky boli použité na kampaň v prospech vládnucej Strany národnej jednoty. Podozrenia vzbudila aj príliš vysoká účasť v niektorých častiach krajiny. 

Po vyhlásení výsledkov volieb došlo v celej Keni k násilným stretom, ktoré pozorovatelia označujú za mix výtržníctva, politických protestov a etnických zrážok. Podľa niektorých správ sa straty na životoch počítajú až na stovky. Najväčší incident sa odohral na západe Kene, kde v podpálenom kostole zahynulo do 50 ľudí.

Slovinské predsedníctvo EÚ v jednom to svojich prvých vyhlásení vyzýva znepriatelené strany, aby našli riešenie cestou dialógu a práva v súlade s demokratickými štandardmi. Keňa bola až doteraz známa svojou silnou ekonomikou a svetoznámymi prírodnými parkami s divou zverou.