Predaj vojnových lodí do Ruska si želajú obe strany

Loď triedy Mistral vo francúzskom Breste (autor: Antoine Morcello)

„Situácia sa nezmenila. Zmluva je podpísaná a máme o ne záujem,“ povedal dnes o francúzskych vojnových lodiach triedy Mistral námestník ruského ministra obrany Jurij Borisov.

Francúzi už skôr avizovali, že jedna z lodí je už takmer dokončená a Rusi si ju prevezmú v októbri. Paríž o odvolaní kontraktu za 1,2 miliardy eur neuvažuje. Problémom môžu byť aj zmluvné pokuty.

Borisov pre agentúru ITAR-TASS uviedol, že podmienky dohody sú jasne dané: „Ak lode nedodajú podľa zadávacích podmienok, budú platiť storno poplatky.“

Ruské ministerstvo obrany je údajne pripravené na všetky varianty. Šéf rezortu Dmitrij Rogozin minulý týždeň vyhlásil, že Rusko by bolo schopné vytvoriť podobné lode aj samo.

Kritika odvšadiaľ

Hospodárske sankcie, ktoré minulý týždeň na Rusko uvalila Európska únia, sa napokon predaja lodí nebudú týkať. Zasiahnu len nové obchodné kontrakty.

Viacero členských štátov pritom Paríž za vyzbrojenie Rusov kritizovalo. Britský premiér David Cameron povedal, že by plnenie objednávky za súčasných podmienok malo byť nemysliteľné.

Litovská prezidentka Dalia Grybauskaite obvinila Európu, že sa v záujme obchodu vzdáva svojich hodnôt. Podľa nej by nemal byť tolerovaný akýkoľvek odpredaj vojenskej technológie Rusku.

Nemecko zmluvy o predaji vojenskej techniky do Ruskej federácie odvolalo. Na nové by sa už vzťahovali sankcie EÚ.

K európskym výhradám sa pred týždňom pridal aj japonský minister obrany Itsunori Onodera, ktorý svojmu francúzskemu kolegovi Jean-Yvesovi Le Drianovi povedal, že Tokyo je zámerom dodať lode veľmi znepokojené.

„Obávame sa zbrojenia na ruskom Ďalekom východe. Ak budú lode doručené svojmu adresátovi, bude to niečo, čím sa bude musieť zaoberať celý svet,“ varoval.

Francúzsky prezident François Hollande má pre pokračovanie obchodných stykov s Ruskom aj podporu domácej verejnosti. Dohodu o predaji vojnových lodí uzavrel ešte v roku 2011 jeho predchodca Nicolas Sarkozy.

Francúzi upozorňujú, že v prípade, kedy ruskí oligarchovia hľadajú útočisko v Londýne, sú britské výhrady pokrytecké.