Predstaviteľ OSN: Násilie v Gruzínsku musí skončiť!

„Násilie páchané vojenskými zložkami a veľmi rozšírené rabovanie majetku v nárazníkovej zóne na severe od Gori sú neprijateľné a mali by okamžite skončiť,“ povedal cez víkend Walter Kalin, predstaviteľ generálneho tajomníka OSN pre ľudské  práva. Denník Financial Times, ktorý správu priniesol, dodáva, že diplomat označil pozorovateľskú misiu EÚ, ktorá v týchto dňoch začína plne pracovať, za „prvý dôležitý krok“ k obnoveniu poriadku.

Rusko si svoje sľuby voči EÚ plní. Pozorovatelia EÚ informovali, že ruskí vojaci im v plnej miere umožnili vstúpiť a pracovať v nárazníkovej zóne. Akokoľvek, prístup do Južného Osetska im odopreli. Ruská armáda by mala dnes opustiť ďalšie dva kontrolné body a do 10. októbra by sa mala úplne stiahnuť z gruzínskych území.

Aj napriek postupnému sa sťahovaniu ruských síl z teritória, situácia ostáva neistá. Kalin informoval o „pretrvávajúcej klíme strachu“ v nárazníkovej zóne. Myslí si, že takáto situácia môže odradiť utečencov od návratu do svojich domovov. FT uzatvára, že predstaviteľ OSN v tejto súvislosti ocenil snahu gruzínskej vlády zabezpečiť bývanie pre asi 30 tis. augustových utečencov, no súčasne vyzval na integrovanie 200 tis. masy, ktorá dodnes zostáva obeťou občianskych vojen z 90-tych rokov a z ktorej mnohí dodnes žijú vo vojenských „krytoch v neprijateľných podmienkach.“