Prepad banky v EP odhalil bezpečnostnú hrozbu

Lupič vkráčal včera v poobedňajších hodinách do pobočky banky ING na prízemí budovy Paula-Henriho Spaaka, vytiahol zbraň a prikázal pokladníčke vydať mu peniaze. Následne ušiel s bližšie nešpecifikovanou sumou peňazí. Oblasť bola neskôr vyprázdnená policajtmi, ktorí do pátrania nasadili aj helikoptéru.

Návštevníci európskych inštitúcií v Bruseli musia spravidla prejsť osobnou kontrolou, kedy sú ich veci preskenované podobne ako na letiskách. Monitorujú sa aj východy, budovy majú kamerové systémy. Otázkou teda je, ako mohol lupič tak jednoducho zmiznúť. Chvíľu sa dokonca predpokladalo, že budovu vôbec neopustil.

Hovorca Parlamentu povedal, že nie je isté, že zbraň nebola replika. Incident sa stal deň po tom, ako Európska komisia informovala o zvýšenej špionážnej aktivite vo svojich radoch a varovala svojich zamestnancov. Špionáž podľa Komisie využívajú aj novinári.

Európska novinárska federácia  (EFJ) a Medzinárodná novinárska asociácia (API) vydali stanoviská, v ktorých sa ohradili proti obvineniam voči novinárom.

„Takáto rétorika vedie k tomu, že na každého, kto pracuje ako novinár vrhne tieň podozrenia“, povedal generálny tajomník  EFJ Aidan White. Dodal: „Musíme pripomenúť Komisii, že investigatívna žurnalistika je vo verejnom záujme. Novinári musia hľadať aj ‘citlivé a dôverné’ dokumenty, aby mohli informovať verejnosť a umiestniť informácie do pravdivého kontextu.“