Prepustenie bulharských sestričiek vyvolalo zmiešané reakcie

Zdroj: openDemocracy, www.creativecommons.org

Krátka správa

Politické strany z celého spektra kritizujú proces, ktorý viedol k prepusteniu piatich bulharských sestričiek a palestínskeho lekára z líbyjského väzenia. Medzi inými francúzski socialisti aj britskí konzervatívci.

„Dnešný výsledok je založený na sérii dohôd, na základe ktorých bude poskytnutá medicínska starostlivosť infikovaným líbyjským deťom a okolo £230 miliónov ako kompenzácia pre ich rodiny“, povedal spravodajca EP, ktorý sa venuje Bulharsku, britský konzervatívec bojujúci za prepustenie sestričiek, Geoffrey Van Orden.

„Som veľmi podozrievavý, čo sa týka navrhovaných „bližších väzieb EÚ“ s krajinou, ktorá sa zachovala takýmto spôsobom. Aký signál to vysiela? Ak už, tak potom by mali líbyjské úrady kompenzovať sestričky za ich otrasný zážitok. Nemali by sme pridávať kredit Kaddáfiho politickému oportunizmu a zaostalému líbyjskému súdnictvu.“

Prepustenie sa zrealizovalo na základe dohody, ktorú vyjednala komisárka pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrero-Waldner. Dohoda by mala zahŕňať €290 miliónov vyplatených Kaddáfiho nadácii, ktorú vedie syn líbyjského vodcu Seif al-Islam. Ferrero-Waldner vyhlásila, že prepustenie týchto ľudí predstavuje „novú stranu v histórii vzťahov medzi EÚ a Líbyou.“

Finačné prostriedky by mali byť prevedené na Medzinárodný fond pre Benghází, aby pomohli rodinám infikovaných detí. Ide o kompenzáciu za bolesť a utrpenie rodín 438 detí, nakazených vírusom HIV – ako tvrdia experti ešte pred príchodom zdravotníckych pracovníkov – v nemocnici v Benghází, kde lekár a sestričky pracovali. Bulharské sestričky tvrdia, že ich mučili, aby si tak vynútili priznanie.

Predseda Komisie José Manuel Barroso vyhlásil, že EÚ by teraz mohla začať normalizovať obchodné a politické väzby s Líbyou a európsky trh by sa mohol otvoriť pre líbijské farmárske a rybárske produkty. Barroso tiež spomenul prípadnú spoluprácu v oblasti archeologického výskumu, vzdelávania a zdravotnej starostlivosti o deti infikované HIV.

Sarah Leah Whitson, riaditeľka MVO Human Rihghts Watch pre oblasť Blízskeho Východu a Severnej Afriky poukázala na fakt, že porušovanie ľudských práv v líbyjských väzniciach zostáva vážnym problémom aj po prepustení bulharských sestričiek a palestínskeho doktora. „Prepustenie šiestich zahraničných zdravotníckych pracovníkov je vítaným krokom, ale iní stále zostávajú vo väzení po tom, čo boli mučení a nemali spravodlivý súd, vrátane politických väzňov. Líbya potrebuje reformu súdneho systému, ktorý nespravodlivo uväznil týchto zdravotníkov na viac ako osem rokov,“

Pierre Moscovici, bývalý francúzsky minister zahraničia a poslanec EP kritizoval úlohu francúzskeho prezidentského páru, ktorú zohral v záležitosti s Líbyou. Obvinil Nicolasa a Ceciliu Sarkozyovcov z používania „stratégie kukučky“ snažiac sa získať na práci iných.