Prieskum: Rusko najväčšou hrozbou pre Európu

Kremeľ a jeho tvrdý augustový zásah voči Gruzínsku nemá dopad len na politiku na Južnom Kaukaze, ale silno zarezonoval aj vo verejnej mienke západných členských krajín EÚ. Agentúra Harris poll vykonala pre denník Financial Times výskum, z ktorého vyplýva, že najväčšia vnímaná hrozba pre Európu je Rusko.

Politika Moskvy predstavuje pre členské krajiny EÚ väčšiu hrozbu než Severná Kórea a Irán. Aj napriek tomu však verejnosť odmieta vyčlenenie väčšieho balíka finančných prostriedkov na zbrojné výdavky, ak by sa mali krátiť prostriedky určené na zdravotníctvo a sociálne programy.

Prieskum ukázal, že hoci sú Nemecko, Taliansko a Španielsko členmi organizácie kolektívnej bezpečnosti NATO spoločne s ďalšími 24 štátmi, verejnosť nepodporuje myšlienku, že by v prípade otvoreného konfliktu mali ich národné armády chrániť územia baltských krajín. Pre ilustráciu, iba 26% respondentov v Nemecku odpovedalo, že krajina si musí splniť všetky záväzky vyplývajúce zo zmluvy o NATO, vrátane ustanovení obsiahnutých v článku 5.

„Udalosti v Gruzínsku zapísali Rusko do tabuľky krajín, ktoré západní Európania vnímajú ako hrozbu pre svetový mier,“ píše denník FT. V posledných prieskumoch, ktoré vykonal Harris poll pre FT, sa Rusko umiestňovalo ako hrozba až za Irakom, Iránom, Severnou Kóreou, Čínou a USA.

Výskum sa uskutočnil v 5 krajinách EÚ (Veľkej Británii, Francúzsku, Nemecku, Taliansku a Španielsku) a v USA. Vo všetkých európskych krajinách si respondenti želajú zvolenie Baracka Obamu za ďalšieho prezidenta USA. Na druhej strane, americká verejnosť si myslí, že Európu je viac schopný ochrániť republikánsky kandidát, John McCain, uzatvára svoju správu FT.