Protipirátska misia EÚ slávi ďalší úspech

Francúzskym bojovým plavidlám, ktoré operujú v Adenskom zálive v rámci protipirátskej misie EÚ na ochranu civilnej námornej dopravy, sa podarilo prekaziť únos dvoch lodí. Chorvátska a panamská loď, ktoré sa mali stať korisťou somálskych pirátov, prevážali zbrane, muníciu a iný materiál určený pre lodnú dopravu, uviedla agentúra AFP s odvolaním sa na franúczske diplomatické zdroje.

Počas akcie padlo do zajatia 19 pirátov, ktorí budú onedlho vydaní do rúk somálskych úradov. Francúzske loďstvo pri zásahu zabavilo niekoľko strelných zbraní, dva raketomety a viac ako tisíc litrov nafty. Vo francúzskej väzbe sa už nachádza ďalších dvanásť pirátov, ktorí padli do zajatia počas dvoch predošlých operácií.

Medzinárodný úrad pre námorníctvo uviedol, že od doby, kedy v Adenskom zálive začali hliadkovať európske vojenské plavidlá, počet pirátskych útokov na civilné lode významne poklesol, informuje BBC. Podľa informácií Medzinárodného úradu padli do zajatia pirátov počas decembra 2008 len dve civilné lode. Akokoľvek, somálski piráti dodnes nevydali 15 unesených lodí a zadržiavajú približne 200 členov ich posádok, dopĺňa BBC.

Európska únia ustanovila protipirátsku námornú misiu v decembri minulého roka. Velia jej britskí dôstojníci. Skladá sa z vojnových plavidiel a bojových lietadiel niekoľkých európskych krajín. Námorná misia v Adenskom zálive je vôbec prvou spoločnou operáciou EÚ na mori, ktorá má bezpečnostný a vojenský charakter.