Protiraketová obrana USA rozdeľuje Úniu

Krátka správa

Oficiálnym cieľom amerického protiraketového systému je zastaviť balistické rakety odpálené z nepriateľských krajín, pričom často sa spomína Irán. Spojené štáty plánujú vybudovať časť zariadení aj v Českej republike (radar) a Poľsku (základňa protiraketových striel).

Na stretnutí ministrov zahraničných vecí v Bruseli sa ukázali rozdielne názory krajín EÚ na tieto plány. Rakúska ministerka zahraničných vecí Ursula Plassnik 5. marca povedala, že „medzi obyvateľmi Rakúska existujú určité obavy“. Tesne pred stretnutím zas vyjadril luxemburský minister Jean Asselborn silné obavy, že stavba povedie k obnoveniu napätia s Ruskom. „Pre mňa je nepochopiteľné, že po konci 20. storočia, po páde Berlínskeho múru, môže ktokoľvek začať opäť eskalovať (napätie)“, vyhlásil podľa agentúry Reuters.

Moskva už oznámila, že plány považuje za namierené proti jej záujmom a na základne môže namieriť vlastné rakety.

Český minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg kritiku odmietol. Pre internetový portál EUobserver sa vyslovil, že ho prekvapila kritika týchto dvoch krajín, nakoľko Rakúsko sa nezúčastňuje na obrannej politike EÚ a nie je ani súčasťou NATO, a Luxembursko je „od nás skôr ďaleko“. „V skutočnosti každý, koho sa zamýšľa nad európskou obranou, budúcou bezpečnosťou, vie, že všetci potrebujeme obranu proti raketám“, dodal český minister.

Nemecko, držiteľ predsedníctva EÚ, má dobré vzťahy s Ruskom aj Spojenými štátmi. V súčasnosti sa snaží debatu upokojiť, nemecký minister zahraničných vecí Franz Josef Jung minulý týždeň žiadal, aby sa zariadenia v Poľsku a Českej republike stali súčasťou obrany NATO.