Protiraketový štít v Poľsku možno nebude

Krátka správa

„Je to americký, nie poľský projekt“, povedal poľský minister zahraničia Radek Sikorski v rozhovore pre denník Gazeta Wyborcza. Varšava sa obáva, že po amerických prezidentských voľbách si nový prezident neosvojí projekt protiraketového štítu, ktorého časť má byť umiestnená na poľskom území.

Ak by naozaj USA po novembri 2008 opustila plány na výstavbu štítu, Poľsko by podľa Sikorskeho muselo znášať politické dôsledky v podobe zhoršenia vzťahov s Ruskou federáciou.

Minister ďalej vyhlásil, že ak má taký dôležitý spojenec ako USA požiadavku takejto povahy, Varšava ju berie vážne, zo strany Iránu však nepociťuje žiadnu hrozbu. Minister obrany Bogdan Koch by mal vycestovať do USA ešte tento mesiac, aby rokoval s americkými partnermi. Do Varšavy sa zase chystá štátny tajomník ruského ministerstva zahraničia Segej Kisljak. Severoatlantická aliancia to považuje za bilaterálny problém a prinajlepšom sa ponúka za diskusné fórum.

Vláda premiéra Donalda Tuska zaujíma inú negociačnú pozíciu ako tá minulá. Kacznyského vláda sa príliš netrápila s tým, ako zmierniť obavy Moskvy ani so získavaním podpory európskych partnerov. Vysvetľovanie vecí ruskej strane nechávali skôr na Američanov. Dnes Poľsko hovorí, že „pozorne načúva ruským argumentom“.

Sikorsky bol ministrom obrany v Kaczynského vláde, rezignoval po tom, čo okrem iného, kritizoval počínanie si vlády v rokovaniach o protiraketovom štíte. Už v minulosti vyhlásil, že Poliaci by mohli požadovať od Spojených štátov extra bezpečnostné záruky.

Podľa prieskumov verejnej mienky je väčšina Poliakov proti výstavbe štítu. Obávajú sa, že to z Poľska spraví lákavejší cieľ pre útoky extrémistov.