Prvý kameň európskej „námornej pevnosti“?

 

Krátka správa

Frattini poprel, že Brusel buduje „európsku pevnosť” a zdôraznil, že cieľ iniciatívy má aj humanitárny rozmer, keďže nie je zameraná len na redukciu nelegálnej imigrácie, ale aj záchranu životov priamo na mori a efektívny boj s obchodovaním s ľuďmi.

Španielsko už dávnejšie požiadalo Európsku úniu o pomoc v jeho boji s ilegálnymi imigrantami. Ich bránou do Európy sa stali Kanárske ostrovy (pozri EurActiv.sk 29. máj 2006). S nelegálnou imigráciou bojuje aj Taliansko a Malta.

Misia pod názvom Hera II. na pomoc Kanárskym ostrovom, ktorá si vyžiada 3,2 milióna eur zo spoločného rozpočtu EÚ (za finančnej spoluúčasti Španielska), by mala podľa odhadov trvať 9 týždňov. Operáciu povedie Európska agentúra pre ochranu vonkajších kraníc (FRONTEX). Budú do nej zapojené dve námorné plavidlá z Talianska a Portugalska, ktoré podporí Fínsko a Taliansko svojimi vojnenskými lietadlami.

Druhá časť operácie nadväzuje na misiu Hera I., ktorej sa zúčastnili experti na imigráciu z viacerých členských krajín EÚ. Čoskoro bude spustená aj misia pre Maltu pod názvom Jason I.

Frattini označil misiu na Kanárskych ostrovoch za „skutočne historický okamih v dejinách spoločnej európskej imigračnej politiky” a „veľmi konkrétne vyjadrenie solidarity medzi členskými krajinami EÚ”.

Počas víkendu zomrelo podľa médií asi 46 utečencov, ktorí sa snažili doplaviť k brehom Kanárskych ostrovov. Podľa výpovedí tých, čo prežili, im španielska polícia zabránila vylodiť sa na Ostrovoch, preto sa museli plaviť späť a následne zomreli na nedostatok jedla a vody.