Pussy Riot dostali za protest proti Putinovi dva roky väzenia

zdroj Wikimedia Commons

Nadežda Tolokonnikovová, Maria Aljochinová a Jekaterina Samucevičová boli obvinené po tom, ako vtrhli do pravoslávneho chrámu v Moskve a zaspievali punkovú pieseň, namierenú proti Putinovi.

Pravoslávna cirkev ich však obvinila z toho, že urazili jej veriacich. Punkerky sa ospravedlnili veriacim s vysvetlením, že ich protest bol namierený proti prezidentovi Vladimírovi Putinovi a patriarchovi pravoslávnej cirkvi Kirillovi, ktorý Putina pred voľbami podporoval.

Skupina sa už v minulosti zviditeľnila viacerými kontroverznými aktivistickými vystúpeniami. Jedným z nich bol skupinový sex na verejnosti v moskovskom zoologickom múzeu.

Na ich podporu sa ozvali viacerí svetoznámi umelci, ako Madonna, Paul McCartney, alebo The Red Hot Chilli Peppers. Madonna prerušila svoj koncert v Moskve, aby vyzvala na ich prepustenie. Celebrity obhajujú umeleckú slobodu.

Naopak ruská verejnosť je ohľadom kontroverzného vystúpenia značne rozdelená.

Aktivistky mohli dostať maximálne sedem rokov väzenia. Prokurátor žiadal trojročný trest. Vo väzení už pritom doteraz strávili päť mesiacov. Samotný Putin vyhlásil, že dúfa v nižší trest.

Po vynesení rozsudku dvojročného uväznenia zvolal jeden z účastníkov súdu „hanba!“. Podobné výkriky sa ozývali aj pred budovou súdu, kde zišli stovky podporovateľov punkových speváčok, vrátane legendárneho šachistu Garyho Kasparova, alebo jedného z opozičných lídrov Alexeja Navalnyho.

„Sú v base, lebo je to Putinova osobná pomsta. Verdikt bol napísaný Putinom,“ povedal Navalny. Protesty dnes neprebehli len v Moskve, ale po celom svete.

Tolokonnikovová ešte vo štvrtok tvrdila, že nie je kvôli väzeniu nahnevaná. „Naše uväznenie slúži ako jasný a jednoznačný znak toho, že celá naša krajina stráca slobodu,“ povedala.