Putin, Gorbačov, Kalašnikov… a Sarkozy

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy

Krátka správa

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy ako jediný z lídrov EÚ „srdečne“ zablahoželal ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovu k jasnému víťazstvu jeho strany. Jednotné Rusko získalo vo víkendových voľbách podľa posledných výsledkov niečo viac než 64% odovzdaných platných hlasov.

Média však nie sú jednotné v tom, akým spôsobom sa gratulácia uskutočnila. SITA/AFP/SME: „Sarkozy zaslal v pondelok „srdečné“ blahoženie ruskému prezidentovi.“ Financial Times cituje vyjadrenie Davida Martinona, Sarkozyho hovorcu: „Prezident telefonoval Vladimírovi Putinovi, aby mu zablahoželal.“

Nech už francúzsky prezident blahoželal Putinovi akýmkoľvek spôsobom, tento krok vyvolal vlnu rozhorčenia. Sarkozy sa tak dostal priamo do protirečenia s vyjadreniami ostatných európskych lídrov. Predovšetkým Nemecko priamo konštatovalo, že „Rusko nebolo demokraciou a stále demokraciou nie je“ (EurActiv 04/12/07). Ako informuje SME, tieto kroky prezidenta rozhorčili aj samotných francúzskych pravičiarov a predstaviteľov viacerých organizácií venujúcich sa problematike ľudských práv.

Putinovej politike vyjadril podporu aj posledný sovietsky vládca, Michail Gorbačov. Počas konferencie o jadrových zbraniach na Harvardskej univerzite pre Washington Post uviedol, že Putin „vyzdvihol Rusko z chaosu a zaistil mu miesto v histórii.“ Aj keď Gorbačov nesúhlasí s viacerými krokmi súčasného prezidenta, netají sa podporou voči nemu. Putin je zrejme magnetom na viaceré zvučné mená. Pred parlamentnými voľbami mu podporu vyjadrili napríklad aj legenda samopalu, Michail Kalašnikov, či filmový režisér Fjodor Bondurčak (EurActiv 22/11/07).