Putin sa stretne s Porošenkom

Rokovanie zástupcov Ukrajiny, Európskej únie a tzv. eurázijského tria (Rusko, Bielorusko, Kazachstan) prebehne 26. augusta v Minsku, informoval o tom včera úrad ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.

„Takýto formát umožní prediskutovať celý rad otázok. Dostaneme šancu na vypracovanie plánu na ukončenie vojny a začiatok mierového procesu,“ verí poradca prezidenta Valerij Chaly.

Schôdzka najvyšších predstaviteľov Ukrajiny a Ruska bude len druhým stretnutím hláv oboch štátov od ich krátkeho kontaktu počas júnových osláv vylodenia v Normandii. Bilaterálne rokovanie však zatiaľ nebolo potvrdené.

Ruského prezidenta Vladimira Putina budú v Minsku sprevádzať prezidenti Bieloruska a Kazachstanu, Alexander Lukašenko a Nursultan Nazarbajev. Delegáciu EÚ bude viesť vysoká predstaviteľka Európskej únie pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová. Európska komisia rozhodla, že do Bieloruska pocestuje aj eurokomisár pre obchod Karel de Gucht a Günther Oettinger, zodpovedný za energetiku.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov oznámil domácim médiám, že lídri budú viesť rozhovory o vzťahoch medzi Ukrajinou a colnou úniou a že prebehne viacero bilaterálnych rokovaní.

EÚ má záujem diskutovať o otázkach vykonávania asociačnej dohody a o energetickej bezpečnosti. Dôležitou témou budú aj recipročné sankcie, ktoré na seba únia a Rusko uvalili.

Podľa ukrajinských predstaviteľov bez zastavenia agresie diskusia o ekonomických a obchodných témach nepripadá do úvahy.

Vo víre diplomacie

Kyjev v nadchádzajúcich dňoch plánuje zintenzívniť svoje diplomatické úsilie. Zdá sa, že v konflikte s rusky hovoriacimi ozbrojencami na východe krajiny získava prevahu. Tú chce podporiť aj záväzkom Moskvy, že do oblasti prestane posielať vojakov a vojenské vybavenie.

Ukrajinci veria, že Západ môže na Rusko uvaliť ešte prísnejšie sankcie. Tie však podľa mnohých v Európe nepriaznivo ovplyvňujú domáce ekonomiky. Putin vo svojom nedávnom prejave na Kryme vyhlásil, že obchodné obmedzenia si neželá ani jedna zo strán.

Pred stretnutím v Minsku ešte Porošenko prijme nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú, ktorá je v súčasnosti na návšteve pobaltských štátov. V telefonickom rozhovore s predsedom EK  José Manuelom Barrosom ďalej potvrdil účasť na mimoriadnom zasadnutí Európskej rady v Bruseli na konci mesiaca.

V septembri sa tiež zúčastní na summite Severoatlantickej aliancie v waleskom Cardiffe. Ukrajinci dúfajú, že o potrebe silnejšieho diplomatického tlaku na Rusko presvedčí na spoločnom stretnutí aj amerického prezidenta Baracka Obamu.