Putin si zostavuje svoju vládu

Ruský prezident Dmitrij Medvedev nominoval svojho predchodcu Vladimíra Putina na post premiéra. Učinil tak krátko po svojej inaugurácii v Kremli, ktorá sa konala uplynulý týždeň v stredu (7.5.).

Putin vytvára vo svojom kabinete akými „superministerský“ tím – menoval dvoch prvých a 5 (ostatných) podpredsedov vlády. Denník Financial Times priniesol správy o niektorých personálnych obsadeniach:

  • Jedným z prvých vicepremiérov sa stane liberál Igor Šuvalov, bývalý poradca Kremľa. Bude mať na starosti zahraničné hospodárske vzťahy a vyjednávania o vstupe Ruska do WTO.
  • Ďalším prvým vicepremiérom bude bývalý premiér Viktor Zubkov. Menovanie za prvého podpredsedu vlády možno chápať ako Putinove gesto vďaky za to, že mu oficiálne uvoľnil premiérsku stoličku.
  • Sergej Ivanov, Medvedevov predvolebný rival v boji o Putinovu priazeň, sa stane vicepremiérom.
  • Alexej Kudrin zostane aj naďalej podpredsedom vlády a ministrom financií. Vzhľadom na jeho ekonomicko-liberálne zmýšľanie túto správu privítali predovšetkým obchodníci.
  • Silnou figúrou v novej vláde bude aj Igor Sečin, bývalý zástupca vedúceho prezidentskej kancelárie. Pod jeho kompetencie bude spadať oblasť politiky priemyslu a životného prostredia. Je známy ako "šedá eminencia" Kremľa a vedie tzv. frakciu "siloviki," teda okruh ľudí v administratíve, ktorí pochádzajú z bezpečnostných zložiek.
  • Sergej Sobjarin, bývalý riaditeľ kancelárie prezidentského úradu, sa stane šéfom vládnej administratívy.

Prezident Medvedev na oplátku menoval za hlavu svojej administratívy Sergeja Nariškina, bývalého podpredsedu Zubkovej vlády. Zároveň odsunul z vysokej politiky Nikalaja Petruševa, šéfa FSB a ustanovil ho hlavou Rady bezpečnosti Ruska, uzatvára Financial Times.

Vladimír Putin bude s veľkou pravdepodobnosťou vplývať na politiku aj po odchode do premiérskej funkcie. Naznačil to vyjadreniami pred prezidentskými voľbami, či angažovaním sa počas inaugurácie nového prezidenta Medvedeva.