Putin varoval pred ohrozením dodávok plynu

Putin, Miller

Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a šéf Gazpromu Alexej Miller (vľavo). FOTO-TASR/AP

Kremeľ v utorok 13. decembra oznámil, že ruský prezident Vladimir Putin varoval nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú pred ohrozením dodávok zemného plynu, ktoré Rusko posiela do EÚ cez Ukrajinu.

Napäté vzťahy Moskvy a Kyjevu

Putin povedal Merkelovej v telefonáte, že Ukrajina nie je ochotná podpísať zmluvu o dodávkach ruského zemného plynu na blížiacu sa zimu a že to “ohrozuje tranzit do Európy”. Moskva varovala, že Ukrajina by mohla odčerpávať ruský plyn určený iným európskym zákazníkom.

Plynovod cez Ukrajinu je hlavným potrubím pre vývoz plynu do Európy. Spory medzi Ruskom a Ukrajinou viedli v minulosti k prerušeniu dodávok plynu, ako aj k patovej situácii v roku 2009, keď došlo k závažnému prerušeniu zimných dodávok.

Anektovanie ukrajinského Krymského polostrova Ruskom a jeho podpora separatistov na východe Ukrajiny doviedli vzťahy medzi oboma bývalými sovietskymi republikami na pokraj úplného stroskotania.

Šefčoviča ubezpečili, že plyn bude

Ešte v piatok 9. decembra Ruská federácia ako dodávateľ a Ukrajina ako tranzitná krajina ubezpečili EÚ, že v nadchádzajúcich zimných mesiacoch nebudú ohrozené dodávky plynu do Európy. Obe krajiny sa tiež priblížili k dohode o nákupe plynu cez zimu.

Uviedol podpredseda Európskej komisie (EK) pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič, ktorý piatkové bruselské rokovania viedol.

Šefčovič v rozhovore pre TASR spresnil, že niekoľkohodinové rokovania s ruským ministrom energetiky Alexandrom Novakom a jeho ukrajinským rezortným kolegom Igorom Nasalikom opätovne potvrdili, že trojstranná forma rokovaní a spolupráce, ktorá sa osvedčila aj v predošlých dvoch rokoch, je užitočná.

Gazprom a Naftogaz boli blízko dohode

“Do detailov sme prediskutovali otázku dodávok plynu počas zimných mesiacov a otázku zabezpečenia tranzitu do Európy. Vnímam jednoznačný záväzok všetkých strán, že tranzit do Európy počas zimných mesiacov bude zabezpečený,” opísal situáciu slovenský eurokomisár.

Šefčovič pripomenul, že exekutíva EÚ urobila maximum preto, aby vytvorila vhodný priestor na rokovania pre obe strany a poskytla viacero návrhov riešení, s ktorými obe krajiny budú ďalej pracovať. Najväčší prínos dnešných rokovaní je záväzok Moskvy a Kyjeva, že aj pre nich sú zimné dodávky plynu do Európy rovnakou prioritou ako pre eurokomisiu.

Ako v závere upozornil Šefčovič, spoločnosti Gazprom a Naftogaz boli dnes blízko k uzatvoreniu konečnej dohody o predaji a nákupe plynu cez zimnú sezónu. V nadchádzajúcich dňoch zostáva už len doriešiť niektoré právne a technické detaily, o čom bude podľa jeho slov exekutíva EÚ pravidelne informovaná.