Putinova rétorika z čias studenej vojny (ne)bude dominovať summitu G8

Pozadie

Rusko pred nadchádzajúcim summitom G8 (6.-8. jún 2007) stupňuje svoj tlak na západných spojencov. 14.-15. júna 2007 sa koná stretnutie ministrov obrany členských krajín NATO. Iným faktorom môže byť plánované turné amerického prezidenta Busha po niektorých európskych hlavných mestách, vrátane Prahy a Sofie. Ruský prezident navštívi USA 1.-2. júla 2007. Avšak ešte predtým sa obaja štátnici stretnú na summite G8 v Heiligendamme.

Tŕňom v oku Vladimíra Putina je návrh na inštaláciu súčastí amerického systému protiraketovej obrany v Poľsku a v Českej republike. Ruský prezident vyhlásil, že ak sa USA rozhodnú inštalovať protiraketový systém v Európe, Rusko namieri svoje rakety na Európu tak, ako to učinilo v časoch studenej vojny.

Otázky

Kremeľ povedal, že nemá záujem na tom, aby táto téma dominovala summitu G8 a chce vyvinúť úsilie, aby rozdielny pohľad neskĺzol do širšieho sporu. Európske hlavné mestá dali Rusku v otázke namierenie jeho rakiet nateraz zdržanlivú odpoveď.

Mnoho analytikov sa zhoduje v názore, že takýto krok Ruska je v súlade s dravým zmýšľaním tamojšej silnej vojenskej a bezpečnostnej elity.

Ignorovanie Putinovho varovania ale môže spôsobiť problémy iným členom G8.

Raketový štít je len jednou zo sporných tém, ktoré by mohli odznieť na stretnutí amerického prezidenta Georgea Busha, ruského prezidenta Vladimíra Putina, britského premiéra Tonyho Blaira, nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a iných lídrov.

Rusko napríklad namieta voči zámeru západných krajín udeliť Kosovu nezávislosť od Srbska. Putin je rovnako rozhorčený aj európskymi obvineniami, že potláča demokraciu. V neposlednom rade sa Rusko sporí s Veľkou Britániou v otázke vraždy bývalého agenta KGB Alexandra Litvinenka.

Ostatné krajiny G8 vyjadrili, že budú o týchto otázkach s Putinom počas summitu diskutovať, ale nie počas hlavných rokovaní.

Jestvuje viacero dôvodov, prečo by mali ostať rozdiely medzi Ruskom a inými krajinami G8 v pozadí summitu. Očakáva sa, že Putin sa na začiatku júla stretne s Bushom v jeho rodinnej usadlosti v Kennebunkport (Maine, USA). Zrejme už počas summitu dôjde medzi nimi dvomi k rozhovorom medzi štyrmi očami, avšak citlivé otázky akou je napríklad protiraketový štít, môžu byť odložené na ich spoločné stretnutie v USA.

V otázke Kosova deklarovali USA vôľu, aby sa o novej rezolúcii hlasovalo v Bezpečnostnej rade OSN už tento týždeň počas stretnutia G8. Rusko hrozí použitím svojho práva veta. Ale na druhej strane, ak nebude stanovený dátum hlasovania, je zrejmé, že tento odlišný pohľad nespôsobí splanutie ohňa na summite počas tohto týždňa.

Pozície

Ruský prezident Vladimír Putin povedal: „Je zrejmé, že ak bude časť amerických strategických jadrových síl umiestnená v Európe a ak to bude pre nás podľa našich vojenských expertov predstavovať hrozbu, musíme odpovedať. Aké protikroky sa chystáme podniknúť? Samozrejme, že identifikujeme v Európe nové ciele.“ Putin ako „prirodzený dedič Mahatma Ghandího“ dodal: „som čistý a absolútny demokrat. Tragédiou je, že som jediný.“

Americký prezident George W. Bush povedal, že tento problém bude riešiť priamo s Putinom ku koncu summitu G8 na vedľajších rokovaniach: „Môj odkaz Vladimírovi bude – volám ho Vladimír – že sa nemusí báť systému protiraketovej obrany.“ Potom dodal: „V podstate, prečo by ste nemohli spolupracovať s nami na systéme protiraketovej obrany. Prečo sa nezúčastňujete na aktivitách USA?“

Britský konzervatívny hovorca Ministerstva obrany a člen Európskeho parlamentu, Geoffrey van Orden, povedal: „Pánovi Putinovi treba jedným hlasom jasne  povedať, že zastrašovanie nefunguje. Súčasne by mala britská vláda zintenzívniť úsilie o diverzifikáciu našich energetických dodávok a znovu sa dohodnúť s Kremľom.“

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy okomentoval nadchádzajúce stretnutie so svojím ruským náprotivkom na summite G8 slovami: „Pokiaľ ide o mňa, budem priamy.“

Nadchádzajúce kroky

  • 6. – 8. jún 2007: summit G8 v Heiligendamme;
  • 14. – 15. jún 2007: stretnutie ministrov obrany NATO;
  • 20. – 21. jún 2007: summit EÚ;
  • 1. – 2. júl 2007: Predpokladaná Putinova návšteva v USA.