Rada EÚ pripomenula Ukrajincom chýbajúce reformy

(zdroj: Rada EÚ)

Prvá tohtoročná Rada EÚ pre zahraničné veci pripomenula ukrajinskej vláde jej záväzok prijať viacero reforiem. Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová uviedla, že ministri sa prvýkrát viac než na implementáciu minuloročnej dohody z Minska sústredili na reformný proces vo vnútri Ukrajiny. Napriek tomu sa objavila iniciatíva, ktorá Kyjev vyzvala na dôsledné plnenie medzinárodných dohôd.

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku síce ocenila prácu ukrajinskej vlády, no tiež spomenula absentujúce reformy súdnictva, verejnej správy a neuskutočnenú decentralizáciu.

Práve decentralizácia, ktorá vyplýva z februárovej štvorstrannej dohody z Minska, bola hlavnou výhradou deviatich európskych krajín, ktoré pred včerajšou ministerskou schôdzkou v Bruseli sformulovali spoločné vyhlásenie.

„Chápeme, že ukrajinská vláda čelí vnútropolitickému tlaku, no priebežne jej pripomíname záväzky vyplývajúce z Minskej dohody,“ povedal britský minister zahraničných vecí Philip Hammond.

Podľa stanoviska, ktoré spoločne vypracovali Veľká Británia a Nemecko s podporou Dánska, Estónska, Holandska, Litvy, Poľska, Rumunska a Švédska, by Ukrajine pomohlo vytvorenie postu vicepremiéra pre Európsku integráciu, ktorý by dohliadal na protikorupčné reformy.

„Dobre fungujúca, demokratická a prosperujúca Ukrajina s pulzujúcou občianskou spoločnosťou založenou na právnom štáte je najlepším spôsobom, ako odolať ruskej agresii, tlaku a propagande,“ píše sa v dokumente, do ktorého nahliadla agentúra Reuters či spravodajský portál EUobserver.

Nemecký minister Frank-Walter Steinmeier hovorí, že Ukrajina má nedostatky v justičnom systéme, obzvlášť v boji proti korupcii. „Toto sa musí čím skôr napraviť, aby sa Ukrajina stala atraktívnejšou  pre zahraničných investorov,“ dodal Steinmeier.

Korupciu na Ukrajine skúma v týchto dňoch aj spravodajca Parlamentného zhromaždenia Rady Európy. Agentúra Reuters uviedla, že podľa niektorých odhadov tieňová ekonomika v krajine vytvára viac ako polovicu produkcie.