Rakúšania sú s našou pripravenosťou na Schengen spokojní

Krátka správa

Slovensko v posledných mesiacoch vyvíjalo úsilie, aby sa ešte do konca tohto roku mohlo stať súčasťou priestoru bez hraničných kontrol a zotrieť tak jeden z rozdielov, ktoré ho oddlišujú od väčšiny „starých“ štátov Únie. Pomoci sa nám pri tom dostalo aj od rakúskych susedov. Vláda pre účely dobiehania restov dokonca vymenovala splnomocnenca pre vstup do Schengenu, ktorým sa stal Josef Buček.

Včera si rakúsky minister vnútra Günther Platter prezrel pripravenosť našej východnej hranice, navštívil nový hraničný priechod Vyšné Nemecké a nové priestory riaditeľstva hraničnej polície.

„Rozšírenie schengenského priestoru znamená definitívne prekonanie rozdelenia Európy, voľnosť pohybu. Ale pre nás, ministrov vnútra, je rovnako dôležité, aby sme dokázali zaručiť bezpečnosť našich občanov,“ cituje Plattera denník Sme.

Účelom včaerajšieho stretnutia bol aj podpis Memoranda o porozumení medzi SR a Rakúskom, na základe ktorého budú slovenskí a rakúski policajti monitorovať spoločnú hranicu aj po vstupe do Schengenu.

Diskutujte: Rozšírenie Schengenu – definitívny rozpad zvyškov „železnej opony“ alebo jej presun ďalej na východ?