Rakúske mestá budú musieť prichýliť žiadateľov o azyl

zdroj: euractiv.com

Spolkové krajiny sa bránia iniciatíve rakúskej vlády, ktorá žiada rovnomerné rozdelenie prichádzajúcich migrantov naprieč krajinou.

Koalícia sociálnych demokratov (SPÖ) a Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) s podporou opozičnej strany zelených posúva do parlamentu  návrh ústavnej zmeny. Účinná by mala byť od októbra.

Úprava má dať spolkovej vláde právomoc rozmiestniť žiadateľov o azyl v rámci Rakúska v zariadeniach, ktoré jej patria. Rakúske mestá budú musieť prijať množstvo migrantov ekvivalentné 1,5 % ich počtu obyvateľov.

Vládna iniciatíva je odpoveďou na preťažený azylový systém a najmä preplnené záchytné centrá, kde migranti čakajú na vybavenie svojej žiadosti.

Legislatívne zmeny reagujú tiež na rastúcu kritiku, že Rakúsko zlyháva v zabezpečení dôstojnej starostlivosti o čakajúcich migrantov. Výčitky smerovali najmä na podmienky v najväčšom rakúskom záchytnom centre Traiskirchen, 20 kilometrov južne od Viedne.

Koncom júla UNHCR označilo podmienky v tomto zariadení za neľudské a netolerovateľné. Ku kritike sa pridal aj rakúsky ombudsman Günther Herb. Traiskirchen následne prestal prijímať nových migrantov. Jeho kapacita je 1800 miest, no žije tam viac ako 4000 osôb.

Inšpekcia Amnesty International

Rakúska pobočka Amnesty International urobila v centre inšpekciu. Ako zistila, kvôli prekročenej ubytovacej kapacite spí v areáli až 1500 ľudí pod holým nebom. Mnohí táboria aj v jeho okolí. V tábore nie je dostatok lekárov, ktorí by robili vstupné vyšetrenia a zároveň sa starali o zdravotný stav migrantov aj v priebehu ich pobytu. Inšpektori zistili aj nevyhovujúce hygienické zariadenia.

Za najväčší problém považuje Amnesty situáciu neplnoletých detí, ktorí prišli do Rakúska bez sprievodu dospelého. Často dostávajú jedlo ako posledné. V tábore nedostávajú žiadne vzdelanie a neexistuje opatrovník, ktorý by chránil ich záujmy.

Záverom Amnesty International je, že Rakúsko momentálne v rámci svojho azylového systému nedodržiava ľudské práva. Problémom však podľa nich nie je nedostatok financií. „Rakúsko nie je krajinou, ktorá by trpela nedostatkom zdrojov. Zlyhanie systému sa dá napraviť, ide v podstate o administratívny problém,“ komentoval správu generálny tajomník rakúskej pobočky Amnesty International, Heinz Patzel.

Gabčíkovo stále nejasné

V snahe odbremeniť preťažený rakúsky systém podpísalo Slovensko s Rakúskom v júli dvojročnú dohodu o dočasnom umiestnení 500 žiadateľov o azyl z rakúskych záchytných centier v slovenských zariadeniach.

Migranti by mali byť ubytovaní v Gabčíkove, čo ale jeho obyvatelia odmietli v referende (2. augusta).

Premiér Robert Fico povedal, že vláda musí na tento signál primerane reagovať. Nekonkretizoval však ako. Tábor možno bude na inom mieste, no ministerstvo vnútra naďalej pokračuje v prípravách príchodu migrantov do Gabčíkova. Chystá výrazné bezpečnostné opatrenia.