Rakúsko je po rozšírení Schengenu bezpečnejšie

Počet ilegálnych migrantov zadržaných na slovensko-rakúskych hraniciach poklesol počas prvého polroka 2008 o 97 % v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2007. Informovali o tom na včerajšej tlačovej konferencii rakúska ministerka vnútra Maria Fekter a jej slovenský kolega Róbert Kaliňák. Kým za šesť mesiacov minulého roka odchytili na hraniciach medzi Rakúskom a Slovenskom 751 migrantov, v roku 2008 ich bolo len 20. Celkovo bolo u našich rakúskych susedov zdržaných 300 ilegálnych migrantov v porovnaní so 7 000 minulý rok.

Slovenská strana si tieto pozitívne čísla vysvetľuje podstatným posilnením bezpečnosti na hraniciach s Ukrajinou, ktorá bola donedávna lákavým koridorom nelegálnej migrácie. Na slovinsko-ukrajinskej hranici, ktorá sa 21. decembra 2007 stala vonkajšou hranicou Schengenu registrujú pokles imigrantov bez papierov o tretinu.

Hoci na hraničných priechodoch už colníci nestoja, policajné patroly stále monitorujú hranice a postihujú tých, ktorí hranicu prekračujú nelegálne. Rakúska ministerka vnútra informovala, že kriminalita v Rakúsku klesla od rozšírenia Schengenu o 6 percent. V oblasti prihraničnej obce Gänsendorf až okolo 18 percent a v obci in Brück an der Leitha o 16,5 percenta, informovala rakúska strana.

Podľa prieskumov bola pred decembrom 2007 väčšina obyvateľov Rakúska proti otvoreniu hraníc. Média priniesli správu, že istá rakúska dedina ležiaca pri hraniciach s Maďarskom si preventívne zabezpečila  a z obecného rozpočtu zaplatila služby súkromnej bezpečnostnej služby, ktorá mala dohliadať na pokojný spánok ľudí v dedine.