Reakcie na smrť Bénazír Bhuttovej

Pozadie

Vo štvrtok, 27. decembra, zavraždili v Pakistane líderku pakistanskej opozície Bénazír Bhuttovú. Bývalá premiérka Pakistanu a zároveň prvá premiérka moslimskej krajiny sa v októbri vrátila do Pakistanu po takmer 10 ročnom živote v exile, aby viedla Pakistanskú ľudovú stranu (PPP) do volieb proti svojmu rivalovi prezidentovi Parvízovi Mušaráfovi.

Atentátnik zastrelil Bhuttovú keď odchádzala z predvolebného zhromaždenia v pakistanskom meste Ravalpindi. Následne odpálil na sebe výbušné zariadenie a usmrtil ďalších minimálne 22 ľudí. K zodpovednosti za útok s a prihlásila teroristická skupina Al- Káida.

V Pakistane došlo po jej smrti k nepokojom.

Pozície

Smrť Bénazír Bhuttovej vyvolala na celom svete vlnu zdesenia. Všetci európski politickí predstavitelia útok jednoznačne odsúdili.  

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso: „Európska komisia dôrazne odsudzuje tento krutý teroristický útok spáchaný menej než dva týždne pred volebným dňom. Je to útok proti demokracii a proti Pakistanu. Komisia vyjadruje nádej, že Pakistan sa navráti k demokratickej civilnej vláde.  

Vysoký predstaviteľ EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana vo svojom vyhlásení uvádza: „Som  šokovaný vraždou bývalej premiérky Bénazír Bhuttovej. Dôrazne odsudzujem tento opovrhnutia hodný čin. 

Útok mal podľa Solanu jasný cieľ – destabilizovať krajinu a dokazuje, že v Pakistane operujú sily a ľudia, ktorý chcú zvrátiť demokratizačný proces a proces národného zmierenia v krajine. „Teraz je nevyhnuté, aby sa všemožne zaistila stabilita a bezpečnosť v krajine. Dôverujem v schopnosti pakistanského národa vyrovnať sa s touto výzvou dôstojne. Európski predstavitelia prejavujú sústrasť rodine Bénázír Bhuttovej ako aj o rodinám ďalších obetí a všetkým pakistanským občanom.

Britský premiér Gordon Brown odsúdil útok so slovami: “Smutný deň pre demokraciu, tragická chvíľa pre Pakistan.” Zodpovedných za útok označil za zbabelcov, čo sa boja demokracie, informovala agentúra Reuters.

Britský minister zahraničia Davi Miliband vo svojom vyhlásení uvádza: „Útok na Bénazír Bhutttovú ukazuje, že extrémistické skupiny sa zameriavajú na všetkých oddaných demokratickému procesu v Pakistane. Nemôžu a nesmú uspieť.“

Denník The Post priniesol reakciu talianskeho premiéra Romana Prodiho: Vyjadrujem svoj smútok a smútok celej vlády z tragickej smrti Bénazír Bhuttovej, ženy, ktorá chcela viesť svoj boj len jedinou zbraňou – dialógom a politickou diskusiou.  

Americký prezident George Bush označil atentát za „zbabelý čin vražedných extrémistov“ a vyzval Pakistan, aby si uctil pamiatku Bénazír Bhuttovej pokračovaním demokratizačného procesu, za ktorý položila život.

Slovenská europoslankyňa Anna Záborská (EPP-ED) rovnako odsúdila tragický atentát. „Svetová politika a špeciálne moslimský svet a indický subkontinent stratili významnú političku, ktorá sa usilovala o demo­kraciu a zmierenie vo svojej krajine“ vyjadrila sa Záborská.  Charizmatická politička s titulmi z Harvardu a Oxfordu mala iba 35 rokov, keď sa v roku 1988 stala prvou pre­miérkou v moslimskej krajine. Pre Západ bola šarmantnou a charizmatickou líderkou, ktorá symbolizovala zmenu v moslimskom svete. S diplomom z Oxfordu ju mnohí pasovali za Nelsona Mandelu.

Jej tragická smrť znovu odhaľuje nenávistnú tvár terorizmu a radikalizmu, ktoré nemajú žiadne zábrany. „Potvrdilo mi to aj moje stretnutie so Chandrikou Bandaranaike Kumaratungovou, ktorá prežila atentát s vážnymi zraneniami. Spolu s Indirou Ghandiovou je to už tretia významná svetová politička, ktorá sa snažila o politiku zmierenia. Dve z nich položili život na oltár porozumenia medzi ľuďmi. Verím, že aj táto obeť skráti ešte dlhú cestu k úplnej demokratizácií mnohých krajín“, zdôrazňuje Záborská.

Rozhorčenia nad vraždou Bénazír Bhuttovej vyjadril aj predseda najsilnejšej frakcie v Európskom parlamente Joseph Daul (EPP-ED). “Smrť charizmatickej bývalej premiérky znamná riziko, že prevolebná kampaň bude poznačená ešte väčším chaosom a výbuchmi náslia v tejto krajine.” Zároveň vyzval všetkých politických lídrov, aby sa zo všetkých síl snažili uvoľniť napätie v krajine.