Republikáni si v Kongrese výrazne polepšili

foto: americký kongres

Zo 435 kresiel v snemovni získala Republikánska strana 239, teda o deväť viac ako potrebovala na prevahu. O 13-tich kreslách sa v súčasnosti stále rozhoduje. Už teraz je však jasné, že ide o najväčší nárast popularity jednej strany od roku 1948. Dôvodom nespokojnosti so súčasnou vládou je podľa odborníkov najmä vysoká nezamestnanosť a nepriaznivá hospodárska situácia v krajine.

„Naprieč krajinou sme práve teraz svedkami zavrhnutia Washingtonu, zavrhnutia veľkej vlády a zavrhnutia politikov, ktorí odmietajú načúvať ľuďom," cituje Washington Post lídra Republikánov Johna Boehnera, ktorý bude zároveň novým predsedom Snemovne reprezentantov. Američania tak podľa neho Obamu varovali, že by mal svoje kroky a činy viac vysvetľovať domácemu obyvateľstvu a zároveň by mal dať jasne najavo, že zlepšenie ekonomickej situácie je jeho hlavnou prioritou.

S nezamestnanosťou dosahujúcou 9,6 percenta boli práve ekonomické témy hlavným bodom kampane. V prieskumoch ich viac ako šesť z desiatich opýtaných označilo za zdroj ich najväčšieho záujmu a približne deväť z desiatich respondentov uviedlo, že podľa ich názoru je ekonomika v zlom stave, uvádza agentúra Reuters. Obamovi a demokratom sa tak nepodarilo amerických  občanov presvedčiť o tom, že bez minuloročného stimulačného balíčka vo výške 814 miliárd dolárov a bez záchrany niektorých bánk by sa americkej ekonomike darilo oveľa horšie.

Američania zároveň veľmi neocenili zdravotnícku reformu a reformu finančných služieb. Práve s prvou menovanou by mohol mať americký prezident Barack Obama problémy. Republikáni sa totiž vyjadrili, že sa pokúsia o zmrazenie jej financovania, či o pozdržanie jej implementácie. Senátor za republikánov zo štátu Utah Mike Lee priamo povedal, že si "zatancujú na hrobe zdravotníckej reformy", píše Daily Telegraph. Ďalší republikánski kandidáti prisľúbili, že zablokujú štátne stimuly.

Nárast pre radikálov a menšiny

Obama tak v súčasnosti čelí výzve prinútiť Republikánov, aby s ním spolupracovali na oživení hospodárstva. Po tom, ako už bolo jasné, že sa Demokratickej strane nepodarí udržať si väčšinu v Snemovni reprezentantov, si americký prezident zavolal k sebe šéfa Republikánov Boehnera a uviedol, že sa spolu s ním pokúsi "nájsť spoločnú reč, pohnúť krajinu smerom vpred a dokončiť veci pre americké obyvateľstvo", cituje Wall Street Journal.

Tohtoročné voľby boli zároveň víťazstvom pre americké menšiny. Spojené štáty tak majú svoju prvú ženu- guvernérku indiánskeho pôvodu, prvú latinskoamerickú guvernérku a prvého senátora s kubánskymi koreňmi. Do Kongresu sa tiež prebojovali dvaja černošškí kongresmani, čo sa naposledy podarilo v roku 2003, uvádza Daily Telegraph. V januári Capitol Hill zároveň privíta veľký počet nováčikov vo funkcii, keďže tento rok zaznamenali volebnú prehru viaceré stálice Kongresu.

Veľký nárast popularity slávilo aj Čajové hnutie, ktoré vzniklo pred rokom a svoj nárast odvodzuje od historickej udalosti s názvom Bostonské pitie čaju. Ide o silnejúce politické zoskupenie vyznačujúce sa protestami proti krokom súčasnej americkej vlády, ktoré odštartovala najmä finančná záchrana bánk. Podľa odborníkov sa jeho prívrženci domievajú, že „výdavky vlády a dane sú príliš vysoké a nikto vo Washintone ich nepočúva," uvádza odborník v oblasti verejnej mienky Scott Rasmussen pre Newmax TV.

Členom tohto hnutia sa podarilo si zaistiť niekoľko kresiel v Kongrese. Jeho najznámejšími predstaviteľmi sú Rand Paul, syn bývalého kandidáta na amerického prezidenta Rona Paula (Texas), 38- ročná kongresmanka Nikki Haley s indiánskymi koreňmi (Južná Karolína) a senátor s kubánskym pôvodom Marco Rubio (Florida).

„Prišli sme si vziať našu vládu späť. Američania nie sú nadšení tým, čo sa deje vo Washingtone. Dnes je tu prílivová vlna čajovej strany a my im posielame odkaz. Je to odkaz, ktorý si so sebou budem niesť od prvého dňa. Je to odkaz fiškálneho ozdravenia, odkaz limitovanej vlády a vyrovnaných rozpočtov," cituje Washington Post slová Rona Paula počas jeho víťazného prejavu.

Do Kongresu sa zároveň dostali mnohí liberálnejšie zmýšľajúci príslušníci Demokratickej strany. Snemovňa reprezentantov tak stratila mnohých svojich umiernených členov a obe strany sa priklonili k extrémnym pólom. Ako uvádza Christian Science Monitor, výsledkom je ešte väčšia polarizácia v už polarizovanom Kongrese.

Zaujímavosťou je aj víťazstvo republikána Ricka Snydera (Michigan), ktorý je bývalým riaditeľom spoločnosti Gateway Computer.

Ako ďalej

V súčasnosti prezidenta Obamu a jeho činnosť v úrade podľa Washington post podporuje len 44 percent voličov. Naopak, 55 percent z nich nesúhlasí s jeho vládou a krokmi. Podľa odborníkov sú prieskumy a voľby do Kongresu signálom, že Obamovi by sa nemuselo podariť dosiahnuť v roku 2012 znovuzvolenie.
Naopak, niektoré médiá prízvukujú, že v podobnej situácii sa už v minulosti ocitli aj americkí prezidenti Ronald Reagan a Bill Clinton, a predsa sa im podarilo dosiahnuť druhé obdobie v prezidentskom úrade.

Okrem strednej triedy si však bude musieť na svoju stranu získať aj viac prvovoličov. Napriek tomu, že Demokratická strana tento rok stavila na túto kartu, sa im totiž podarilo k volebným urnám prilákať len desať percent z nich, uvádza Daily Telegraph.

Republikáni zároveň načrtli, že sa pokúsia zmeniť hranice volebných okrskov, keďže tie súčasné sú zastarané a v mnohých prípadoch favorizujú kandidátov určitých strán.