Rodičia lobujú za včasné varovanie pri únosoch detí

Manželia Gery a Kate McCanovi sa dnes prihovoria europoslancom so žiadosťou o vytvorenie cezhraničného systému pátrania po unesených deťoch v EÚ. Ich štvorročná dcéra zmizla počas dovolenky v Portugalsku takmer pred rokom.

Na portugalskú políciu sa s odstupom času zniesla vlna kritiky za to, že údajne nejednala dosť rýchlo. Manželia žiadajú vytvoriť paneurópsky systém včasného varovania, ktorý by po 30 minútach od potvrdenia únosu spustil celú sériu opatrení: informácie o zmiznutom dieťati by sa vysielali v televíznych či rozhlasových programoch, zobrazovali by sa aj na digitálnych dopravných značeniach na dialniciach a podobne.

Nie všetci sú predsvedčení o tom, že by takýto systém skutočne priniesol výsledky. Nemecká ministerka spravodlivosti Brigitte Zypries hovorí, že by sa to mohlo ukázať ako kontraproduktívne a neefektívne. Vysielať televízne upútavky na prípad dieťaťa uneseného v Taliansku na severe Dánska nebude podľa nej pre policajné vyšetrovanie užitočné.

Odporci tiež pripomínajú, že len málo detí je skutočne unesených, väčšina jednoducho utečie, zatúla sa alebo ich odvedie jeden z rodičov, ktorí nežijú spolu. McCannovci ale veria, že ak by systém včasného varovania fungoval, v prípade únosu ich dcéry by mohol byť veľmi nápomocný, pretože by podstatne zvýšil šance, že niekto únoscu s dieťaťom spozná.

Varovný systém funguje zatiaľ len v dvoch krajinách EÚ – Francúzsku a Belgicku. Európska komisia nedávno zriadila telefónnu linku 116 000, na ktorú môžu rodičia v EÚ hlásiť zmiznutie detí. Zatiaľ ju zaviedli do prevádzky len Belgicko, Grécko, Maďarsko a Portugalsko.