Rozhovory o zjednotení Cypru začnú v septembri

Prezident medzinárodne neuznanej Tureckej republiky severného Cypru Mehmet Ali Talat a prezident Cypru Demetris Christofias sa v piatok, 25. júla dohodli, že nová fáza rokovaní o zjednotení stredomorského ostrova sa začne 3. septembra 2008.

Novým rozhovorom, ktoré naštartovalo februárové zvolenie Demetrisa Christofiasa za prezidenta Cypru, by mali dominovať samotní lídri oboch častí ostrova, na rozdiel od predchádzajúcich pokusov, kde boli najaktívnejší mediátori medzinárodného spoločenstva.

Je to po prvýkrát, čo sa na vrcholných postoch oboch častí stretli politici, obaja ľavicovo orientovaní, odhodlaní riešiť otázku znovuzjednotenia. Christofiasov predchodca, bývalý prezident Cypru Tassos Papadopoulos zastával v jednaniach s Turkami tvrdú líniu.

Prípadná dohoda, bude musieť byť schválená v oboch častiach v referende. Takýmto spôsobom už obyvatelia Cypru hlasovali o tzv. Annanovom pláne zjednotenia ostrova, od ktorého si Európska únia sľubovala, že sa ostrov sa stane členom Európskej únie bez nedoriešených územných sporov. Nepodarilo sa, pretože cyperskí Gréci sa s plánom OSN nestotožnili a v referende ho odmietli.

Christofias načrtol už aj štruktúru nového usporiadania štátu, ku ktorému by mali rozhovory smerovať. Cyprus by sa mal stať federálnym štátom s prezidentským úradom obsadzovaným na základe rotácie, s rozsiahlou autonómiou pre oba celky a „malým kabinetom, ktorý by bol zodpovedný za záležitosti EÚ“. Cyperský prezident je optimistický pokiaľ ide o časový horizont rohovorov, riešenie by podľa neho malo byť otázkou mesiacov, nie rokov. Najspornejšími otázkami budú turecká vojenská prítomnosť na severe a návrat majetku tureckých usadlíkov. Prieskum verejnej mienky, ktorého výsledky boli uverejnené v gréckocyperskom denníku Politis ukázal, že až 75 % obyvateľov gréckej časti ostrova súhlasí so zjednotením.

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun nedávno vymenoval svojho nového vyslanca pre Cyprus, bývalého austrálskeho ministra zahraničia Alexandra Downera, ktorý zastával tento post dlhých 12 rokov. Ten sa dnes sa stretáva s politickými špičkami oboch strán v Nikózii. 

Európska únia sa potešila oznámeniu o začiatku rokovaní. „Zjednotený a integrovaný Cyprus bude prínosom nie len pre samotných Cyperčanov, ale pre celú Európsku úniu“, cituje agentúra Reuters predsedu Európskej komisie José Manuela Barrosa. Správu privítala aj Veľká Británia, ktorá má ako bývalá koloniálna mocnosť stále na ostrove dve vojenské základne. Podporu procesu vyjadril aj vláda v Ankare. Problém Cypru je dnes najväčšou prekážkou v prístupových rokovaniach Turecka.