Rozhovory s Iránom opäť v slepej uličke

irán

 

Krátka správa

Stretnutie medzi partnermi z 9.-10. septembra prinieslo nádej na prelom v rokovaniach o iránskom jadrovom programe. Rokovania Javiera Solanu a Alího Laridžáního plánované na 14. septembra však boli odložené, stretnutie sa uskutoční len na expertnej úrovni.

Hovorkyňa Solanu Christina Gallach neposkytla oficiálne dôvody tohto rozhodnutia. V každom prípade však schladí optimizmus oživený správami o ochote Iránu suspendovať na dva mesiace program obohacovania uránu.

Spojené štáty vyhlásili, že je teraz na Bezpečnostnej rade OSN aby „podporila medzinárodnú diplomaciu sankciami“. Krajiny EÚ-3 – Francúzsko, Británia a Nemecko však s týmto názorom celkom nesúhlasia. Zdá sa, že EÚ chce pokračovať v rokovaniach a vyhnúť sa konfliktu, ktorý by uvalenie sankcií mohlo vyvolať.

Existujú obavy že Irán, štvrtý najväčší exportér ropy na svete, môže odpovedať znížením vývozu. To by poškodilo európsku ekonomiku. Zástupca iránskeho ministra zahraničných vecí pre ekonomické otázky Aliréza Šejk-Attar pred časom povedal: „Máme plán rozličných scenárov ako bojovať proti možným sankciám.“