Rozpory medzi členskými štátmi v otázke Kosova pretrvávajú

Pozadie

Nové kolo rokovaní medzi Belehradom a Prištinou za mediačnej podpory trojky EÚ, USA a Ruska sa začalo v auguste po tom, čo Bezpečnostná rada OSN nebola schopná dospieť k dohode. Rusko naďalej odmieta riešenie, ktoré by garantovalo srbskej provincii pod medzinárodnou správou de facto nezávislosť.

Otázky

Zástupca Európskej únie pri nových rozhovoroch o štatúte Kosova Wolfgang Ischinger povedal ministrom zahraničia 8. septembra, že vidí „malú šancu“ na dosiahnutie dohody do 10. decembra 2007, kedy má trojka podať správu o výsledkoch rokovaní OSN.

Spojené štáty a niektoré členské štáty EÚ avizovali, že uznajú Kosovo, ak sa po zlyhaní rokovaní rozhodne jednostranne vyhlásiť nezávislosť. Rusko sa stavia proti takémuto unilaterálnemu kroku a tvrdí, že to bude precedens pre iné odštiepenecké regióny. Španielsko, Grécko, Rumunsko, Maďarsko, Slovensko a Cyprus zdieľajú podobné obavy a preto trvajú na výsledku, ktorý by bol pre Srbsko prijateľný. Belehrad zatiaľ vylúčil akúkoľvek formu nezávislosti Kosova.

Podobné demonštrácie európskej nejednotnosti by mohli poškodiť kredibilitu zahraničnej politiky EÚ. „Neviem si predstaviť, že nakoniec tu budeme mať situáciu, kde má silnú pozíciu Rusko, silnú pozíciu Spojené štáty a Európska únia prosto neexistuje“, vyhlásil portugalský minister zahraničia Luís Amado.

Pozície

Eurokomisár pre rozšírenie Olli Rehn trvá na tom, aby bol štatút Kosova dojednaný. Ako povedal novinárom po stretnutí ministrov zahraničia: „Očakávam, že všetky strany budú sledovať konštruktívny prístup a nebudú opakovať pozície prezentované už pred 15 mesiacmi, a že všetci partneri z medzinárodného spoločenstva budú pracovať v duchu efektívneho multilateralizmu.“

Nemecký minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier 8. septembra 2007 vyhlásil: „Sme uprostred tohto procesu a dúfame, že budeme vedieť ovplyvniť, aby k tomu, čoho sa bojíte – rozpadu spoločnej európskej zahraničnopolitickej pozície – nedošlo.“

Pri rovnakej príležitosti, francúzsky minister zahraničia Bernard Kouchner povedal novinárom, že hlavnou vecou je „udržanie jednoty“. „V skutočnosti by som dal prednosť zachovaniu jednoty pred individuálnym riešením pre Kosovo.“

Dnes (10. septembra 2007) bude eurokomisár pre rozšírenie Olli Rehn diskutovať o otázke Kosova na stretnutí so srbským podpredsedom vlády Božidarom Djeličom.