Rozšírenie Schengenu už o rok

Pozadie:

Schengenský systém začal fungovať 26. marca 1995 a predstavuje zónu voľného pohybu v rámci pôvodných štátov EÚ, s výnimkou Veľkej Británie a Írska. Nórsko, Island a Švajčiarsko aj napriek tomu, že nie sú členmi EÚ, sú do Schengenského priestoru zahrnuté tiež. Pôvodne sa predpokladalo, že noví členovia Únie do Schengenu vstúpia do októbra 2007. Toto rozšírenie však bolo presunuté na neskorší termín, čo bolo podľa Komisie spôsobené technickými  problémami s inštaláciou kontrolného systému SIS II, ktoré spája národné databázy cestovných dokladov. V nových členských štátoch sa objavili podozrenia, že za týmto odkladom stoja politické dôvody, ako aj sťažnosti na nedostatok dôvery o strany pôvodných členov EÚ a zároveň súčasných členov Schengenského priestoru.

Otázky:

Ministri vnútra a spravodlivosti sa 5. decembra 2006 dohodli na rozšírení Schengenského priestoru o desať nových členov, ktoré so EÚ vstúpili v máji 2004. Do 31. decembra 2007 sa zrušia kontroly na pozemných hraničných priechodoch i v morských prístavoch, kým na letiskách sa tak stane najneskôr do 29. marca 2008. Portugalsko predstavilo kompromisný návrh, ktorého cieľom je uvolniť napätie medzi starými a novými členskými štátmi. Dohoda predpokladá, že krajiny EÚ-10 si dočasne ponechajú svoj pôvodný vízový systém, SISone4all, kým ho nenahradí nový systém SIS II.

Fínsky minister vnútra Kari Rajamäki uviedol: „Zrušenie vnútorných hraníc bude mať významný dopad na bezpečnosť našich občanov. Preto sa musíme postarať o to, aby bol Schengenský informačný systém SIS II bezpečný a aby boli nové členské štáty pripravené splniť všetky požiadavky Schengenského acquis.“

Rozšírenie Schengenu je podmienené dvoma faktormi: vonkajšie hranice nových členských krajín musia spĺňať bezpečnostné kritériá a v týchto štátoch musí tiež fungovať Schengenský informačný systém SIS II. Znamená  to, že je možné, že sa noví členovia k Schengenu nepripoja naraz, v závislosti od ich pripravenosti. Náklady na rozšírenie Schengenského priestoru budú znášať len jeho súčasný členovia. Posledné minúty rokovania boli zvlášť dramatické. Briti, ktorí spoločne s Írmi nie sú členmi Schengenu, sa postavili proti tomu, aby niesli náklady na rozšírenie systému o nováčikov. Po ich proteste debatu o Schengene prerušili. Dohodu zachránili nové krajiny: ponúkli sa, že si britský a írsky podiel rozdelia a zaplatia ich zo svojich rozpočtov. “Naše odhady nákladov na pripojenie k Schengenu sa pohybujú okolo 1,5 milióna eur, plus dodatočné náklady asi 4 milióny slovenských korún, čo bude krytie nákladov za Britov a Írov,” povedal slovenský minister vnútra Robert Kaliňák. Okrem vyčlenenia peňazí budú teraz musieť nové štáty dokončiť svoju prípravu na Schengen, čo znamená zabezpečiť vonkajšie hranice únie. Slovensko musí zaviesť systém elektronickej ochrany hranice s Ukrajinou. „Pôjde o elektronický systém, ktorý bude v pravidelných metrových intervaloch strážiť hranicu a signály pôjdu do policajných staníc. Pohyb na slovensko-ukrajinskej hranici bude kompletne monitorovaný,“ povedal Kaliňák.

Pozície:

Práve pre obavy z priepustnosti hranice pozdĺž karpatského hrebeňa napadla Slovensko začiatkom týždňa rakúska ministerka vnútra. Na včerajšej schôdzke v Bruseli však už Rakúsko žiadnu kritiku nevznieslo. Pred zasadnutím Rady sa rakúska ministerka vnútra Liese Prokop nechala počuť, že Slovensko je „problematickým prípadom“.

Slovenský predseda vlády Robert Fico na to reagoval vyhlásením: „Staré členské krajiny nás nebudú vítať s otvorenou náručou a urobia všetko pre to, aby sa zatiaľ Schengen nerozšíril.“ Podľa Fica Rakúsku vyhovuje súčasný režim na našej spoločnej hranici, ale nám nie. Ako premiér dodal, bojí sa, že obdobná situácia vznikne aj v prípade eura.

Podľa slovenského ministra vnútra Roberta Kaliňáka: „Je to dobrá správa pre všetkých občanov. Rozhodnutie, ktoré bolo dnes prijaté v Bruseli, je dobrým kompromisom.“ „Ak by nebolo prijaté súčasné rozhodnutie, Schengen by sa nerozšíril v dohľadnej dobe a znamenalo by to podľa mňa omnoho väčšiu krízu ako boli problémy s euroústavou,“ zdôraznil Robert Kaliňák.

Fínsky minister vnútra Kari Rajamäki sa vyjadril: „Fínsko, Nemecko a Portugalsko spoločne pripravili časový rámec, podľa ktorého by sa zrušenie hraničných kontrol mohlo zaviesť už koncom roka 2007. podľa nás je tento návrh realistický a životaschopný.“

Nemecký minister vnútra Wolfgang Schäuble uviedol, že Európa „bude bezpečnejšou“ vďaka rozšíreniu Schengenského priestoru, ak bude systém fungovať a zachová sa stupeň kontroly. Dodal, že staré členské štáty by si nemali myslieť, že noví členovia sú menej spoľahliví.

„Je to historické rozhodnutie. Európa už nebude rozdelená na občanov prvej a druhej kategórie, pretože jedna z kľúčových slobôd v únii, voľný pohyb, bude platiť pre všetkých,“ komentoval dohodu český minister vnútra Ivan Langer.

Ďalšie kroky:

  • Komisia predstaví svoj návrh časového harmonogramu pre zavedenie SIS II do februára 2007.
  • Do konca roka 2007 sa ministri vnútra Rady EÚ definitívne rozhodnú, či boli splnené všetky potrebné kritériá, a to v rámci portugalského predsedníctva EÚ.