Rumuni sa za Schengen chcú mstiť Chorvátom

foto: hraničná kontrola, zdroj: TASR/ AP

Rumunský minister zahraničných vecí Teodor Bachonschi v rozhovore pre denník Adevarul uviedol, že jeho krajina má dve možnosti ako zareagovať na nedávne rozhodnutie Francúzska a Nemecka nateraz zablokovať rozšírenie Schengenu (o Bulharsko a Rumunsko, ktoré bolo pôvodne naplánované na marec 2011).

Prvou je nasledovať Bulharsko a začať s Francúzmi a Nemcami rokovať.

Podľa Baschoschiho to ale nie je správne,  naopak „správnou“ a „dôstojnou odpoveďou“ by bolo zastaviť  pokusy Paríža a Berlína "založiť dvojrýchlostnú Európu".

Minister varoval, že Rumunsko by mohlo opustiť Mechanizmus verifikácie a spolupráce (Cooperation and Verification Mechanism, CVM), ktorý Európska komisia uplatňuje od vstupu Bulharska a Rumunska do EÚ v januári 2007.

Pre obe krajiny to znamenalo, že boli podrobené špeciálnemu dohľadu Európskej komisie, ktorá mala dohliadať a pomáhať pri reforme ich súdnictva a boja s korupciou. V prípade Bulharska to bol predovšetkým boj s organizovaným zločinom, ktorý bol najpálčivejšou otázkou. Odvtedy pravidelné správy Komisie konštatovali len veľmi obmedzené zlepšenie.

Takýto inštitucionalizovaný mechanizmus monitoringu nebol nikdy predtým použitý po pristúpení inej krajiny. V marcovom rozhovore pre EurActiv komisár pre rozšírenie Štefan Füle povedal, že Komisia sa pokúsi urobiť čo bude v jej silách, aby Chorvátsko nemuselo byť takémuto mechanizmu podrobné a dáva prednosť tomu, aby sa všetky „domáce úlohy“ ukončili pred samotným pristúpením Záhrebu. Chorvátsko by malo uzatvoriť prístupové rokovania počas súčasného maďarského predsedníctva.

Bulharský šéf diplomacie tvrdí, že jeho krajina súdnictvo zreformovala a CVM je dnes využívané staršími členmi EÚ na iné ciele a pre Rumunsko sa stalo „handicapom“.

„Ak bude CVM ponechaný nie ako spôsob spolupráce ale ako spôsob vytvárať na Rumunsko nátlak v iných oblastiach, nemusíme si ho ponechať. Pozrime sa na Chorvátsko. Podporujeme rozširovanie EÚ na západný Balkán. Ale nemôžeme akceptovať, aby sa pristúpenie nových členov udialo bez aplikácie CVM v situácii ak sa aplikuje na nás“, povedal rumunský minister.

Baschonschi poukazuje na to, že Francúzsko je tvrdohlavejším odporcom vstupu Rumunska do Schengenu ako Nemecko, pričom priznal, že došlo aj k určitému negatívnemu vývoju aj v ekonomických vzťahoch medzi Bukurešťou a Parížom.

Rumunská tlač priniesla vyjadrenie tamojších politikov, podľa ktorých Francúzsko trestá Rumunsko za to, že si rumunskí úradníci vypýtali obrovské úplatky „afrického typu“ od francúzskej spoločnosti Vinci za kontrakt na výstavbu cesty medzi mestami Comrnic a Brasov.

Pozície

Rumunská europoslankyňa Rebate Weber (liberáli) povedala, že slová ministra sú poľutovaniahodné pretože majú „bojový“ nádych.

„Vyjadrenie ministra zahraničia Rumunsku nepomôže. Nie je to správna reakcia, ktorá pomôže vzťahom s Francúzskom Nemeckom“, povedala Weber.

Výskumníčka rumunskej Akademickej spoločnosti (think-tank) Laura Stefan rovnako kritizovala ministrove vyjadrenia.

„V dobre pristúpenia Rumunsko akceptovalo monitoring, čo znamená, že k pristúpeniu prišlo s podmienkou monitoringu. Nemôžeme sa po rokoch sa vrátiť a povedať, že nesúhlasíme s podmienkami pristúpenia,“ uviedla.