Rumunsko a USA sa dohodli na protiraketovom štíte

foto: raketový obranný systém

Prezident Traian Băsescu uviedol, že základňu pre rakety vybudujú na leteckej základni Daveselu neďaleko bulharskej hranice a asi 70 km od jadrovej elektrárne Kozloduj.

Dodal, že základňa Deveselu zostane pod rumunským velením, ale bude tu umiestnených medzi 200 – 500 amerických vojakov. Náklady USA na rekonštrukciu základne budú približne vo výške 400 miliónov dolárov a ďalších 20 miliónov dolárov ročne pôjde na prevádzku.

Okrem toho budú môcť Američania pre tranzit vojakov do Iraku a Afgansitanu využívať medzinárodné letisko Mihail Kogălniceanu, severozápadne od mesta Constanța, rovnako ako miestny prístav, ktorý je najväčším v krajine. Umiestené tam budú štyri tankovacie lietadlá a štyri transportné lietadlá C-17.

Rumunsko s umiestnením striel protiraketového systému na svojom území súhlasilo už začiatkom minulého roku, na konkrétnom mieste sa však obe strany dohodli až teraz. Novú dohodu ešte musí odsúhlasiť rumunský parlament.

Podľa Băsescu dosiahlo Rumunsko dohodou o umiestnení kľúčového prvku amerického štítu, ktorý bude chrániť celé územie krajiny, „najvyšší stupeň bezpečnosti vo svojej histórii“ a garancia bezpečnosti je teraz „dlhodobá“. Zdôraznil, že projekt nie je namierený proti Rusku.

Námestníčka americkej ministerky zahraničných vecí Ellen Tauscherová v rozhovore pre tlačovú agentúru Associated Press uviedla, že rakety budú uvedené do prevádzky v plánovanom termíne do roku 2015.

„Pokiaľ ide o raketovú ochranu pokračujeme v prácach tak ako sme to povedali,“ povedala Tauscherová.

Reagovala tým pravdepodobne na kritiku, že Obamova administratíva stratila mnoho času zmenami pôvodných plánov o umiestnení štítu v Poľsku a Českej republike.

Zriadenie základne v Rumunsku bude druhou zo štyroch fáz plánu, ktorý vláda prezidenta Baracka Obamu predstavila v roku 2009, keď zastavila plán protiraketového štítu predošlej vlády USA, podľa Washingtonu zameraný proti hrozbe Iránu a Severnej Kórey. Predošlý plán počítal s raketami dlhého doletu v Poľsku a radarovou základňou v Českej republike. Proti dôrazne vystupovalo Rusko s tým, že ide o ohrozenie jeho bezpečnosti.

Obamova vláda uviedla, že jej plán – zameraný na zachytenie rakiet krátkeho až stredného doletu – bude efektívnejší a schopný reagovať na hrozbu iránskych rakiet rýchlejšie. Kritici však tvrdili, že ustúpila požiadavkám Ruska, a vyjadrili pochybnosti, či dokáže vybudovať účinný štít v sľubovanom čase.

V rámci nového plánu chcú USA za desať rokov umiestniť radary a protirakety na zemi a na mori na viacerých miestach v Európe, pričom budú tieto systémy časom modernizovať. Prvou fázou plánu bolo marcové vyslanie lode USS Monterey so systémom na odhalenie a zostrelenie rakiet do Stredozemného mora. Budovanie štítu má koncom desaťročia zavŕšiť umiestnenie modernejších protirakiet, ktoré sú stále vo vývoji, v Poľsku.

(EurActiv/TASR)