Rumunsko ako jediné z Únie presídli ambasádu do Jeruzalema

Premiérka Viorica Dancilová a líder vládnej strany PSD Liviu Dragnea. [TASR/AP Photo/Octav Ganea]

Rumunská vláda bude nasledovať Spojené štáty a svoju ambasádu v Izraeli presťahuje do Jeruzalema. Uviedol to včera (19. apríla) líder vládnej Sociálnodemokratickej strany PSD.

„Rozhodli sme sa (…), procedúry začínajú,“ povedal Liviu Drangea pre televíziu Antena 3 predtým, ako by to oficiálne oznámila vláda.

Podľa Dragnea, vláda premiérky Viorice Dăncilăovej sa v stredu (18. apríla) zhodla na „začiatku procedúr s prospektom presťahovať ambasádu do Jeruzalema“.

Únia ostáva v otázke štatútu Jeruzalema jednotná, Netanyahu šéfov diplomacií nepresvedčil

Rokovania ministrov zahraničných vecí krajín Európskej únie v Bruseli sa dnes neplánovane zúčastnil aj izraelský premiér.

V Rumunsku je Dragnea považovaný za silnú politickú osobnosť. Kvôli odsúdeniu za volebné podvody bol vylúčený z verejných funkcií. Je to však on, kto ako vedúci vládnej strany stojí za oponou.

Vlani v januári práve Dragnea za novú predsedníčku vlády vybral Dăncilăovú. Najmä v oblasti zahraničnej politiky sa čoraz častejšie do konfliktu s vládou dostáva prezident Klaus Iohannis, ktorý je so socialistami v opozícii.

Jediné z Únie

Hovorca vlády sa k otázkam AFP odmietol vyjadriť. Správy o zamýšľanom presune z Tel Avivu totiž unikli už v decembri minulého roka.

Výzva prezidenta Donalda Trumpa na presun amerického veľvyslanectva do sporného mesta vyvolala masové protesty, pri ktorých zomrelo niekoľko osôb. Na decembrovom hlasovaní Valného zhromaždenia OSN odsúdilo tento zámer až 128 štátov.

So Spojenými štátmi a Izraelom sa spojilo len sedem menších krajín.

EÚ vyjadrila vážne obavy z toho, že americký prezident uznal Jeruzalem za hlavné mesto Izraela. Rumunsko bude prvým členom Európskej únie, ktorý bude kroky USA nasledovať.

Z Trumpovho uznania Jeruzalema za hlavné mesto Izraela je znepokojený celý svet

Žiadna krajina na svete nemá svoju ambasádu v Jeruzaleme, Američania budú prví. Rusi ale údajne zvažujú podobný krok.

„Veľké výhody“ pre Rumunsko

Donald Trump medzičasom oznámil, že otvorenie americkej ambasády v Jeruzaleme sa posunie už v máji.

Dragnea v rozhovore pripomenul, akú „obrovskú symbolickú hodnotu“ má toto rozhodnutie. Podľa neho má Izrael „silný medzinárodný vplyv“ a bol by „pre americkú administratívu veľmi cenný“.

„Myslím, že rozhodnutie prinesie Rumunsku veľké výhody,“ dodal.

„Je to aj pragmatický prístup,“ priznal predseda vládnej strany. „Rovnako, ako všetci z nás, aj Izrael má právo založiť svoje hlavné mesto tam, kde chce,“ vysvetlil.

Presun naznačil líder PSD už v decembri, no pravicový prezident Klaus Iohannis sa proti tomu rozhodnutiu ohradil. Vyhlásil, že postavenie Jeruzalema by malo byť najprv  urovnané medzi Izraelom a Palestínčanmi, nakoľko obe krajiny považujú sväté mesto je ich hlavné mesto.

Rumunsko má prevziať rotujúce predsedníctvo v Rade Európskej únie 1. januára 2019 po Rakúsku.