Rumunsko bude mať na svojom území protiraketový štít

foto: raketový obranný systém

Basescu trvá na tom, že projekt je v záujme jeho krajiny a neohrozuje Rusko.

„Nový systém nie je namierený proti Rusku. Opakujem, Rumunsko nebude mať na svojom území systém namierený proti Rusku, ale proti ostatným hrozbám,“ povedal Basescu.

Dodal tiež, že zatiaľ čo starý americký raketový obranný systém určený pôvodne pre Poľsko a Českú republiku pokrýval len časť Rumunska, nový obranný systém bude chrániť celé jeho územie.

Rumunský prezident tiež povedal, že prosba prišla od americkej tajomníčky pre kontrolu zbrojenia Ellen Taucher, ktorá je zároveň vedúcou delegácie amerických expertov smerujúcich na návštevu Rumunska.

Basescu tvrdí, že postupné vybudovanie protiraketovej obrany v Európe ide ruka v ruke s rozhodnutím, ktoré sa prijalo v roku 2008 na summite v Bukurešti a na summite severoatlantickej aliancie v roku 2009, ktorý sa uskutočnil v mestách Kehl a Strasbourg.

Vysvetlil, že na rumunskom území budú pozemné protiraketové strely a že celý systém by mal byť uvedený do prevádzky do roku 2015.

Rozhodnutie o postavení časti americkej protiraketovej obrany v Rumunsku si získalo súhlas aj zo strany opozičnej strany sociálnych demokratov (PSD). Jej líder Mircea Geoana plán opísal ako „logický“ dôsledok zmeny plánov ohľadne polohy štítu.

Teodor Melescanu zo strany liberálnej strany PNL a zároveň aj predseda senátnej komisie pre otázku obrany vyjadril presvedčenie, že Rusko sa do celého projektu tiež zapojí.

Člen parlamentu a bývalý rumunský minister obrany povedal, že od Ruska očakáva negatívnu reakciu na toto oznámenie. Je však presvedčený, že medzi Moskvou a Washingtonom prebehli rokovania v tejto oblasti.

Na rozdiel od mnohých ďalších krajín EÚ je v Rumunsku pomerne vysoká podpora verejnosti voči americkej vojenskej politike, tvrdí agentúra Reuters. V krajine sa už nachádza menšia americká základňa a tréningové zariadenia. Tie sú súčasťou stratégie presunu Pentagonu z veľkých centier v západnej Európe ešte z čias Studenej vojny do menších základní bližšie k ohniskám sporov, akým je napríklad Stredný Východ.