Rusi zvážia finančnú pomoc Aténam, ak o ňu požiadajú

Zdroj: TASR/AP

Rusi zvážia rozšírenie finančnej pomoci pre Grécko, ak ho o to Atény požiadajú, vyhlásil vo štvrtok ruský minister financií Anton Siluanov.

„Vieme si predstaviť každú situáciu. Ak Grécko predloží takúto požiadavku ruskej vláde, určite ju zvážime, no do úvahy vezmeme všetky aspekty našich vzájomných vzťahov,“ povedal pre televíziu CNBC.

V posledných dňoch sa začali objavovať špekulácie, že nová grécka vláda premiéra Alexisa Tsiprasa nesúhlasí s postojom zvyšku EÚ voči Rusku.

Nový grécky premiér Alexis Tsipras v utorok vyjadril pohoršenie nad vyhlásením, ktoré vydala Európska rada tesne pred vymenovaním jeho vlády, v ktorom naznačila možné rozšírenie sankcií voči Rusku v súvislosti s konfliktom na Ukrajine.

Vnímanie gréckej vlády ako vlažnej v postoji k Rusku posilnilo aj vyjadrenie gréckeho ministra energetiky Panagiotisa Lafazanisa, ktorý povedal, že Atény boli proti sankciám a „s Ruskom nemali žiadne nezhody“. V deň svojho vymenovania do funkcie sa Tsipras ako s prvým stretol s ruským veľvyslancom v Aténach.

V posledných dňoch sa preto špekulovalo, že Grécko bude mať problém podporiť predĺženie sankcií proti Rusku na štvrtkovom stretnutí ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ, čo sa ukázalo ako neopodstatnené.

Podľa talianskeho ministra zahraničných vecí Paola Gentiloniho Kotzias na stretnutí povedal, že „nie je ruskou bábkou“.Kotzias podpísal ostro formulované stanovisko, podľa ktorého je Moskva zodpovedná za násilie na východe Ukrajiny.

Výzva na oddialenie sankcií

Grécko však požadovalo, aby sa únia oddialila prijatie sprísnených sankcií. Podobný názor malo aj Taliansko a Rakúsko. Naopak pobaltské štáty a Veľká Británia žiadali na stretnutí prijať nové sankcie čo najskôr.„Nie sme proti všetkým sankciám. Sme v prvej línii“ povedal neskôr Kotzias.

Ministri zahraničia krajín EÚ sa vo štvrtok dohodli na predĺžní sankcií proti Rusku o šesť mesiacov. Prípadnými novými ekonomickými sankciami by sa mali zaoberať lídri EÚ sa summite 12. februára.