Ruské voľby bez pozorovateľov OBSE

Krátka správa

Riaditeľ Úradu pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR) OBSE Cristian Strohal tvrdí, že Rusko postavilo do cesty pozorovateľskej misii reštrikcie a obmedzenia, ktoré im neumožňujú odviesť prácu na požadovanej úrovni.

Moskva napríklad obmedzila počet pozorovateľov ako aj dobu, ktorú sa môžu v Rusku zdržiavať. Je bežné, že pozorovatelia prichádzajú do krajiny aj dva mesiace pred voľbymi, aby mohli sledovať celý volebný proces od registrácie kandidátov, cez vyvážensť volebnej kampane a prístupu k médiám, až po samotný volebný akt. Moskva však žiadala, aby pozorovatelia prišli len pár dní pred voľbami.

„Bohužial nemôžeme prijať Vaše pozvanie a vyslať obmedzený počet pozorovateľov na prezidentské voľby v Rusku, píše sa v liste, ktoré Parlamentné zhromaždenie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe zaslalo ruskému parlamentu.

Ľútosť nad tým, že ruské reštrikcie spôsobili, že misia OBSE nemôže vykonávať svoje úlohy na základe mandátu vyjadrilo aj Slovinské predsedníctvo EÚ. 

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov obvinil ODIHR, že pracuje podľa pravidiel, ktoré si sama vymyslela a mala by sa reformovať. Povedal, tiež, že žiadna krajina, ktorá si váži sama seba by sa nesklonila pred „ultimátami“ aké dáva OBSE, citovala Lavrova BBC.

Volebná komisia urobila niektoré ústupky, ktoré mali za cieľ vyhnúť sa úplnému bojkotu zo strany OBSE, tie však paneurópska organizácia neakceptovala. OBSE nemala svojich ľudí ani na ruských decembrových parlamentných voľbách z podobných dôvodov.

Ruská strana v piatok oznámila, že Parlamentné zhromaždenie Rady Európy potvrdilo, že vyšle na voľby svoju pozorovateľskú misiu.

Všetko nasvedčuje tomu, že 2. marca nahradí Putina vo funkcii ruského prezidneta Dmirij Medvedev, ktorého Putin sám vybral.