Ruského medveďa osedlal Medvedev

Foto: flickr.com (Darriuss Royce)

„Škaredé víťazstvo“

Dmitrij Medvedev získal v nedeľných prezidentských voľbách v Rusku 70% odovzdaných hlasov. Podľa očakávaní tak vyradil z hry svojich súperov: komunistu Genadija Zjuganova (17,8%), nacionalistu Vladimíra Žirinovského (9,4%) a demokrata Angreja Bogdanova (1,3%).

Voľby v Rusku vyvolávajú niekoľko otáznikov. Denník The Economist vo svojej analýze hovorí priamo o „škaredom víťazstve“. New York Times kladie otázku, či bude mať jadrová veľmoc svojho jediného politického lídra a ako bude vyzerať spolupráca Medvedev – Putin po máji 2008. Putin rozhodol o svojom nástupcovi v decembri 2007 (EurActiv 18/12/07).

Garry Kasparov, šachový majster a Putinov kritik, získal 5 tis. podpisov pod petíciu vyzývajúcu zahraničie, aby neuznalo výsledok nedeľných volieb. „Tieto voľby sú [..] výmenou [prezidenta] za jednou rukou vybratého kandidáta. Ak zahraničie prijme Medvedeva, odobrí a dá dôveryhodnosť tejto fraške“, dodáva Kasparov, ktorý ešte pred voľbami odstúpil od svojej kandidatúry (EurActiv 18/12/07).

Čí prezident?

Viacerí kritici Kremľa sa obávajú, že Medvedev bude konať ako Putinova marioneta. Andrew Wilson, expert ECFR na Rusko, hovorí: „Tak ako v prípade Putina, aj [Medvedev] bude musieť najskôr vyhovieť najsilnejšej skupine odchádzajúcej [mocenskej] elity, Sečinovmu klanu.“

Robert Amsterdam na svojom blogu uvádza, že kandidatúra Medvedeva bola pre Igora Sečina a jeho skupinu porážkou. Sečin je v súčasnosti zástupcom riaditeľa prezidentovej kancelárie. V kremeľským kruhoch sa stal obávaným najmä vďaka viacerým politicky motivovaným zatykačom. Amsterdam cituje bývalého zamestnanca bezpečnostnej služby: „Prezident nemal inú možnosť“ a musel reflektovať boj o moc vo vnútri Kremľa. Portál Axis upozorňuje, že Sečin v tomto boji ťahá za kratší koniec a na zákulisné mocenské nebo vystupujú hviezdy ako Viktor Čerkesov a Viktor Zolotov. Prvý je šéfom protidrogovej jednotky a druhý riaditeľom prezidentovej ochranky.

Žiadny zásadný obrat

„Hoci sa môže Medvedev javiť ako priateľský k podnikaniu [a] liberálny reformátor, zostáva produktom politického systému formovaného výlučne záujmami elity a ‘politickými technológmi’,“ tvrdí Andrew Wilson (ECFR).

Jestvuje len malá nádej na zmenu. Dmitrij Medvedev by bez vyslovenej podpory odchádzajúceho prezidenta voľby nevyhral. Hoci Putinovi ústava neumožňuje uchádzať sa o prezidentský úrad po tretí raz, vyjadril vôľu aj naďalej vplývať na domácu politiku ako premiér. Oprávňuje ho k tomu aj decembrové víťazstvo strany Jednotné Rusko v parlamentných voľbách (EurActiv 03/12/07).

„Myslím si, že [obdobie môjho prezidentského úradu] bude priamym pokračovaním [Putinovej politiky]“, povedal Medvedev v nedeľu. Obdobie posledných ôsmich rokov sa vyznačovalo predovšetkým centralizáciou moci v rukách prezidenta, rastúcimi rozpormi so západnými krajinami, ale aj hospodárskym rastom a zvyšovaním životnej úrovne. Veľké finančné prostriedky prišli do Ruska vďaka rastúcim svetovým cenám ropy. Dmitrij Medvedev sa stal mediálnou ikonou, ktorá ich rozdeľovala medzi viaceré sociálne programy.

Čo na to EÚ?

Európski lídri majú dlhý zoznam bodov, ktoré bude musieť nový ruský prezident vyriešiť. Pre EÚ je v súčasnosti najvyššou prioritou dojednanie novej dohody o partnerstve a spolupráci. Vo vzťahoch Európy a Ruska sa však nachádza viacero sporných bodov, od energetických otázok, cez obchod až po medzinárodné otázky ako Kosovo či Irán.

Európsky poslanec Graham Watson (ALDE) súhlasí s tvrdením, že ruskí voliči boli zbavení možnosti výberu. Podľa neho neboli ruské voľby ani slobodné, ani spravodlivé. „Podkopáva to záväzky Ruska voči Rade Európy a posilňuje to obavy z autoritárstva“, dodáva šéf Liberálov.

Ruské voľby a medzinárodné organizácie

„Skutočný alternatívny výber je prinajlepšom limitovaný“, tvrdí vo svojom vyhlásení Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PACE). Dodáva: „Opäť sme raz svedkami nedostatkov“, ktoré sa vyskytli už počas decembrových parlamentných volieb. Vyvolali medzinárodnú vlnu kritiky (EurActiv 04/12/07).

Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a iné organizácie sa rozhodli neposlať do Ruska veľké medzinárodné tímy pozorovateľov. Stalo sa tak kvôli mnohým prekážkam a neochote Ruska udeliť ich vyslancom víza. Rusko na vyhlásenia organizácií reagovalo obvinením, že OBSE a iní sa pokúšajú sabotovať voľby (EurActiv 08/02/08).