Rusko a EÚ sa možno nepochopili

Dohoda, ktorú podpísali Nicolas Sarkozy, francúzsky prezident, a José M. Barroso, predseda EK, 8. septembra v Tbilisi, protirečí kompromisu, na ktorom sa rovnakí lídri v rovnaký deň dohodli s ruským prezidentom, Dmitrijom Medvedevom, tvrdí Sergej Lavrov, ruský minister zahraničia. Dôvodom je údajná protichodnosť záväzkov, ku ktorým sa Európa zaviazala:

  • Európska únia „stojí pripravená rozmiestniť pozorovateľov na celom gruzínskom území“ a podporuje územnú integritu krajiny, konštatuje webová stránka gruzínskeho ministerstva zahraničia s odvolaním sa na text dohody, ktorý s prezidentom Michailom Saakašvilim podpísali európski lídri po prílete z Moskvy.
  • V kontraste s tvrdením gruzínskej strany, EÚ a Rusko sa dohodli, že sa „urýchlia prípravy, ktoré umožnia rozmiestniť pozorovateľov na územiach susediacich s Južným Osetskom a Abcházkom.“

Lavrov protirečenie označil za „úplne bezohľadný pokus čestne nevysvetliť Saakašvilimu, aké záväzky EÚ na seba prevzala a akých záväzkov sa ujalo Rusko.“ Súčasne jasne pripomenul, že pozorovatelia EÚ nebudú mať prístup do odštiepeneckých regiónov, ktoré pod sú ochranou Ruska a ktoré Moskva nedávno uznala za samostatné republiky.

EÚ a Rusko sa rozchádzajú aj v pohľade na charakter misie, ktorá bude pôsobiť na území Gruzínska:

  • Moskva očakáva, že tím bude operovať pod vlajkou OSN a bude viac nárazníkom (ľudským štítom) rozmiestneným pozdĺž hraníc s odštiepeneckými regiónmi. Ruský diplomat pre EurActiv dodal, že Kremeľ požaduje, aby vyslaný medzinárodný kontingent bol skôr zárukou bezpečnosti. V tomto duchu uznalo Rusko za „garanta mieru“ aj samotnú EÚ.
  • Predstava EÚ je úplne iná. Hovorca komisie vyhlásil, že ako očakáva Nicolas Sarkozy, 200 pozorovateľov by malo pôsobiť v Južnom Osetsku a Abcházku, pretože ich úlohou bude dohliadať na návrat všetkých utečencov do svojich domovov.  Súčasne nevylúčil, že Rusko a EÚ sa v tomto nepochopili. Dodal: „Ako povedal pán Sarkozy, všetky otázky sa ešte nevyriešili. [..] Existujú post-konfliktné otázky, o ktorých sa stále musí diskutovať.“

Rusko medzičasom oznámilo, že svojich 7.600 vojakov ponechá na územiach Južného Osetska a Abcházka aj naďalej.

Washington včera (10.9.) obvinil Moskvu, že posilňuje svoju vojenskú prítomnosť na južnom Kaukaze. Sean McCormack, hovorca amerického ministerstva zahraničia, pre novinárov vo Washingtone povedal: „3.800 na každom z tých území zvlášť, teda spolu 7.600, je jasným porušením nielen predchádzajúcich dohôd, ale aj dohody o prímerí.“ Podľa ustanovení dohôd, ktoré ukončili krvavé konflikty v regióne v 90tych rokoch, Rusko udržiava v dvoch separatistických regiónoch kontingenty po tisícke vojakov. Ich počet môže zvýšiť na maximálne 1.500 v každom z nich. S odkazom na dohodu o prímerí z 12. augusta 2008 McCormack dodáva: „Na čom sme sa zhodli, je, že ich vojaci sa stiahnu na svoje pozície spred 6. augusta“ a Rusko neposilní svoju tamojšiu vojenskú prítomnosť o 5 tisíc členov ozbrojených síl.