Rusko: Aj Ukrajina sa zapojila do rusko-gruzínskej vojny

UNA-UNSO je ukrajinská nacionalistická polovojenská  organizácia, ktorá mala údajne po boku gruzínskych ozbrojených síl bojovať v auguste minulého roka proti Rusku. Včera (24.8.) to vyhlásil Vladimir Markin, ruský generálny prokurátor.

Ukrajinskí bojovníci utiekli z bojiska po tom, čo ruská strana zvíťazila. Na mieste však zanechali takmer všetku svoju muníciu, informovala ruská tlač s odvolaním sa na Markina. Medzi nájdenými vecami boli i predmety osobnej spotreby a údajne i identifikačné doklady nesúce typicky ukrajinské mená a priezviská.

Podľa ruského prokurátora sa potvrdili i prvé správy, podľa ktorých Ukrajina vybavila gruzínsku armádu protilietadlovými strelami. Ruská armáda vraj našla na bojisku viacero rakiet "Muk-M" a "Osa-Oka" a zaistila ich ako materiálne dôkazy.

"Je to propaganda. Naši vojaci tam nikdy neboli," vyhlásil pre ukrajinskú tlač Sergej Kuzmin, hovorca ukrajinského generálneho štábu. Nikolaj Karpiuk, zástupca veliteľa UNA-UNSO, rovnako odmietol, že by sa paravojenská organizácia zapojila do rusko-gruzínskej vojny.

Obvinenia z Ruska prišli v deň, kedy si Ukrajina pripomína 18. výročie samostatnosti od Ruska. Dátum 24. august sa oslavuje ako Národný deň Ukrajiny.

V tomto mesiaci Rusko obvinilo Ukrajinu už po druhýkrát. Pred niekoľkými dňami ruský prezident Dmitrij Medvedev upozornil ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka na "anti-ruskú politiku". Súčasne vyslovil želanie, aby sa po najbližších voľbách dostal do čela krajiny nový líder, ktorý bude naklonený spolupracovať s Moskvou (EurActiv 13/08/09). Prezidentské voľby na Ukrajine sa plánujú na 17. januára 2010.