Rusko by malo byť mediátorom v Gruzínsku

Brusel si želá, aby sa Moskva viac angažovala v sprostredkovaní rozhovorov medzi Gruzínskom a Abcházkom. „EÚ absolútne uznáva nezastupiteľnú rolu Ruska v tomto ohľade,“ povedal francúzsky veľvyslenec v Moskve, Stanislas de Laboulaye. Súčasne vyzval obe strany sporu, aby sa zdržali použitia násilia.

Ozvali sa aj kritické hlasy, ktoré tvrdia, že Rusko „nemôže byť kvalifikované ako nezávislý mediátor.“ Myslí si to Amanda Akçakoca z European Policy Centre. Pre EurActiv dodala, že neexistuje žiadna nádej na zmiernenie napätia v regióne. Podľa nej môže byť Rusko rado, ak bude jednoducho stáť stranou a prizerať sa. Navyše, ďalšie zhoršovanie situácie môže ohroziť ambíciu krajiny pripojiť sa k NATO, voči čomu Moskva intenzívne namieta. Akçakoca je proti výraznejšiemu angažovaniu sa Ruska v gruzínskych záležitostiach. Na druhej strane, silnejším hráčom v regióne by sa mala stať EÚ, potenciálne aj ako vojenská mierová sila na tamojšom území.

Abcházko odmieta udržiavať akýkoľvek styk s Gruzínskom. Pre ruskú agentúru Interfax to povedal jeho líder, Sergej Bagapš. Reagoval tak na reťaz útokov zo 6. júla v odštiepeneckej provincii, ktorá po sebe zanechala niekoľkých mŕtvych a ranených. Gruzínsko obvinil zo „štátneho terorizmu.“

Tbilisi sa bráni a tvrdí, že sa nepodieľalo na žiadnom z organizovaných výbuchov. Abcházke ministerstvo zahraničia v inom stanovisku vyzvalo lídrov krajín G8, ktorí sa stretli v Japonsku, aby sa zasadili o predchádzanie podobných útokov v budúcnosti.

Abcházko je de facto samostatné od tamojšieho občianskeho konfliktu, ktorý prepukol ako dôsledok rozpadu sovietskeho impéria v roku 1991. Odhliadnuc od silnej podpory Moskvy ho však neuznal žiaden zo štátov na svete.

Situácia v Abcházku sa zhoršuje od februára 2008 po tom, čo srbská provincia Kosovo vyhlásila jednostrannú nezávislosť. Ruskí lídri vopred varovali, že medzinárodné uznanie Kosova môže zhoršiť napätie na Kaukaze.