Rusko chce mať v Gruzínsku námornú základňu

Zdroj: http://www.president.gov.ge

Lídri gruzínskych opozičných strán v nezvyklej jednote vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom vyzývajú prezidenta Michail Saakašviliho, aby odstúpil.

„Michail Saakašvili a jeho tím, počas piatich rokov vo funkcii priviedli krajinu do katastrofy“, píše sa v ňom.

Prezidentské a parlamentné voľby v bývalej sovietskej republike sú naplánované na rok 2013. Saakašvili vylúčil predčasné voľby. Zmietol zo stola obvinenia, že krajinu zatiahol do vojny, ktorú Gruzínsko nemohlo v žiadnom prípade vyhrať.

Ruské médiá priniesli správu, že Moskva plánuje tento rok začať s výstavbou námornej základne na abcházskom pobreží Čierneho mora. Tbilisi tvrdí, že je to porušenie jeho suverenity.

Ruská agentúra Itar-Tass citovala nemenovaný zdroj z ruského veliteľstva námorných síl, ktorý uviedol, že velenie sa chystá zakotviť lode v prístave Ochamchire, ktorý sa nachádza v odštiepeneckom regióne Abcházsko. Zdroje z prostredie abcházskej administratívy tieto špekulácie potvrdili. Zo strany ruského námorníctva zataiľ neprišlo žiadne oficiálne stanovisko.

Ruská armáda má v zahraničí jedinú námornú vojenskú základňu; v ukrajinskom meste Sevastopoľ, takisto na pobreží Čierneho mora. Ukrajinská vláda – ktorá sa podobne ako Gruzínsko snaží o členstvo v NATO – vyhlásila, že nájomnú zmluvu základne nepredĺži. Súčasná vyprší v roku 2017.

„Existuje plán založiť takúto základňu, ale nie ako alternatívu k Sevastopoľu. Pravdepodobne to bude len logistická základna pre ruské vojenské lode“, Maxim Gunija, zástupca ministra zahraničných vecí v separatistickej vláde Abcházska povedal agentúre Reuters.