Rusko chce nahradiť OBSE a NATO

Rusko dnes (28.7.) na zasadnutí Rady NATO-Rusko predloží víziu svojej novej stratégie zahraničnej politiky. Jeho súčasťou je aj niekoľko návrhov, ktoré si kladú za cieľ vytvoriť širšiu organizáciu bezpečnosti a nahradiť tak NATO a OBSE.

Podľa slov Dmitrija Rogozina, ruského zástupcu pri NATO, Moskva počíta s tým, že USA a európski spojenci návrh okamžite neprijmú. Súčasne však verí, že pôjde o základ pre ďalšiu diskusiu.

„Moskva verí, že súčasná bezpečnostná architektúra v Európe je pozostatok ideologického bloku zo studenej vojny,“ cituje Andrewa Monaghana denník New York Times. Expert z Defence College v Ríme dodáva, že Rusko je najväčším štátom v Európe a Ázii a je prirodzené, že sa chce podieľať na formovaní medzinárodnej a bezpečnostnej politiky.

Ruské ambície môžu prameniť z presvedčenia, že NATO a OBSE zasahujú do ich vnútorných záležitostí. Viaceré z krajín, ktoré vznikli na troskách bývalého ZSSR, už vstúpili do NATO, ďalšie z nich sa o členstvo usilujú. Rozširovanie vojenského bloku Moskva opakovane označovala za hrozbu pre národnú bezpečnosť. Na druhej strane, OBSE je strážcom demokratickosti a slobody národných volieb. Organizácia viackrát kritizovala spôsob výberu politických reprezentantov nielen v post-sovietskych republikách, ale aj v Rusku.