Rusko dosiahne svoje ciele na Ukrajine bez invázie, myslí si velenie NATO

Generál amerického letectva a veliteľ vojsk Severoatlantickej aliancie v Európe (SACEUR) Philip Breedlove označil ruské vyhlásenia o rebeloch na východnej Ukrajine za nepravdivé. Podľa neho je zrejmé, že tam operujú aj ruské špeciálne jednotky, presne tak ako pri nedávnej anexii Krymu.

„Nezabúdajme, že [ruský prezident Vladimir] Putin ich prítomnosť na Kryme najprv popieral a teraz už priznáva. To isté nastane časom aj na Ukrajine,“ povedal Breedlove vojenskému a diplomatickému obecenstvu na konferencii v Ottawe.

Proruskí bojovníci od začiatku svojho povstania (6. apríla) dokázali ovládnuť viac ako 10 miest na východe krajiny. Kyjevská vláda rozhodla o zásahu armády v problémových regiónoch.

Rusi medzitým zhromaždili na východnej hranici s Ukrajinou desaťtisíce vojakov. Rastú tak obavy, že Moskva by mohla poslať pozemné sily na ochranu práv etnických Rusov.

Breedlove dodal, že ešte pred týždňom očakával vyslanie ruských vojakov na juh Ukrajiny s cieľom pripojiť čiernomorský prístav Odesa: „Dnes si už nemyslím, že je to pravdepodobný scenár. Domnievam sa, že Putin môže dosiahnuť svoje ciele na východe Ukrajiny a pritom s vojakmi nikdy neprekročiť hranice.“

„Teraz bude najpravdepodobnejší priebeh taký, že bude pokračovať v tom, čo už robí – diskreditovať vládu, vytvárať nepokoj a pripravovať pôdu pre separatistické hnutie,“ predpovedá americký generál.

Podľa Breedlova sa NATO od čias, kedy vnímalo Rusko ako partnera, posunulo. Súčasná kríza by však mohla členské štáty  aliancie presvedčiť, aby na obranu vydávali aspoň 2 % zo svojho HDP.

Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov v sobotu vyhlásil, že Kremeľ o ruskej reakcii na ukrajinský pokus o obnovenie poriadku na juhu a východe zatiaľ nerozhodol.

„Tento element je pre nás úplne nový,“ povedal Peskov agentúre Interfax a dodal, že Kyjev a „západní sponzori“ nesú za krviprelievanie priamu zodpovednosť.

Ukrajinské vedenie viackrát vyzývalo Rusko na zastavenie podpory separatistom. Prieskumy na východe Ukrajiny ukazujú, že občania si želajú väčšiu autonómiu od centrálnej vlády, ale za pripojenie k Rusku je iba menšina.