Rusko: EÚ by mala uznať samostatnosť gruzínskych regiónov

Medzinárodné vyjednávania o Gruzínsku, ktoré sú naplánované na 15. októbra do Ženevy, budú „nezmyselné,“ ak sa na nich nezúčastnia aj predstavitelia Južného Osetska a Abcházka, povedal Vladimír Chizchov, ruský veľvyslanec pri Európskych spoločenstvách 2. októbra počas tlačovej konferencie. Ženevské rozhovory sa uskutočnia na základe mierového plánu, ktorý medzi Moskvou a Tbilisi sprostredkoval Nicolas Sarkozy, francúzsky prezident.

„Že sa ženevské rozhovory uskutočnia minimálne na expertnej úrovni, v tom existuje spoločné porozumenie. Čo je navyše dôležité, je okruh účastníkov. Myslím si, že každému nestrannému pozorovateľovi je zrejmé, že bez účasti zástupcov Abcházka a Južného Osetska bude diskusia nezmyselná,“ povedal Chizchov. Ruský ambasádor dodal, že ak bude EÚ chcieť, aby jej pozorovatelia pôsobili aj v spomenutých regiónoch, bude musieť „dosiahnuť dohodu s juhoosetskými a abcházkymi úradmi.“

Intenzívna diskusia medzi Bruselom a Moskvou o tom, kde všade bude pôsobiť pozorovateľská misia, sa uskutočnila na začiatku septembra. Kremeľ vtedy zásadne odmietol umožniť pozorovateľom vstup do Južného Osetska a Abcházka. Moskva ich súčasne v rovnakom čase uznala za nezávislé štáty. Dodnes tak okrem Ruska učinila len Nikaragua.

„Misia OSN pre Gruzínsko nemá mať nič do činenia s Abcházkom,“ tvrdí ruský veľvyslanec. Upozornil, že súčasná misia medzinárodného spoločenstva na udržanie mieru UNOMIG, ktorá pozostáva zo 140 príslušníkov, bude ukončená 15. októbra, ak sa jej mandát nepredĺži. Podľa neho, Abcházko nebude súhlasiť s novým mandátom v prípade, ak sa jej pomenovanie nezmení.