Rusko-gruzínsky konflikt eskaluje

 

Krátka správa

Napriek tomu, že Gruzínsko nakoniec 1. októbra prepustilo štyroch zadržaných Rusov, ktorí boli zatknutí pre podozrenia zo špionáže, Moskva zvyšuje v najnovšom konflikte na Kaukaze stávky. Teraz hrozí suspendovaním dopravného a poštového spojenia s Gruzínskom.

Udalosti prispeli k ďalšiemu zhoršeniu už aj tak komplikovaných vzťahov medzi Moskvou a Tbilisi. Na Gruzínsko už teraz ťažko dopadá zákaz exportu do Ruska uvalený na jeho najdôležitejšie vývozné komodity: víno, minerálnu vodu, mandarínky. Krajina je tiež úplne závislá od dovozu ruského zemného plynu.

Erkki Tuomioja, minister zahraničných vecí Fínska, ktoré je v súčasnosti na čele rotujúceho predsedníctva EÚ, od oboch strán žiadal, aby sa „zdržali krokov, ktoré môžu byť vnímané ako provokácia“.

Predstaviteľ amerického ministerstva zahraničných vecí zas vyhlásil: „Veríme, že toto je chvíľa, s Rusmi opäť prepustenými, v ktorom majú Rusko s Gruzínsko ustúpiť, zoslabiť rétoriku a spolupracovať.“

Ruský prezident Vladimír Putin obvinil Gruzínsko zo „štátneho terorizmu“ a provokácie Moskvy. Gruzínsky prezident Michail Saakašvili vyhlásil, že si želá dobré vzťahy s Ruskom, no Gruzínsko nemôže byť vnímané ako „druhotriedny zadný dvor… akéhosi znovu sa objavujúceho impéria“.