Rusko kráča Putinovou cestou

Krátka správa

Ruský prezident Vladimír Putin prekvapuje čoraz častejšie. Krajina sa bezprostredne blíži k parlamentným a v krátkom čase tiež k prezidentským voľbám. Už teraz je známe, že minimálne tie prvé sa zaobídu bez účasti medzinárodných pozorovateľov.

Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) na začiatku týždňa definitívne rezignovala na snahu pozorovať nadchádzajúce parlamentné voľby v Rusku. Podľa Úradu OBSE pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR), dôvodom sú „nebývalé prekážky.“ Rusko sa nepriamo zdráhalo hostiť pozorovateľov tým, že stanovilo pomerne prísnu kvótu na ich počet a tým, ktorí mali prísť, nebolo v relevantnom čase schopné vydať povolenie a víza.

Portál EUobserver cituje Vladimira Čurova, šéfa ruskej Ústrednej volebnej komisie: „Myslím, že tam jestvuje politický prvok. [..] Ak Washington ovláda ODIHR, mal by to povedať otvorene.“ Narážal tým na nedávnu návštevu zástupcov ODIHR v USA. Čurov tiež uviedol, že Rusko v súčasnosti zvažuje taktiež pozvanie pozorovateľov na prezidentské voľby, ktoré sa uskutočnia 2. marca 2008.

Druhým problémom spôsobujúcim veľkú diskusiu je vzťah Ruska k NATO. Putin v uplynulých dňoch viackrát obvinil Severoatlantickú alianciu z „napínania svalov.“ Ruská odpoveď na seba nenechala dlho čakať. Najväčším optimistom je možno generál Jurij Balujevski, ktorý je presvedčený, že jeho krajina definitívne odstúpi od Zmluvy o konvenčných zbraniach v Európe (CFE) 12. decembra 2007. Takýto krok dá ruskej armáde zelenú v posilňovaní vojenskej prítomnosti na európskej časti hranice. Putin však ide vo svojich víziách ďalej a otvorene uvažuje nielen o konvenčných zbraniach, ale aj o posilnení nukleárnych bojových kapacít svojho impéria.

Ruský prezident nebojuje len na fronte zahraničnej a obrannej politiky, terčom jeho kritiky sa tiež stala domáca opozícia a Jeľcinom vytvorená vrstva oligarchov. Teda presnejšie tá časť z nich, ktorá ešte nie je vo väzení a Putinove tričko jej nie je veľmi symaptické. Prezident obvinil svojich odporcov zo snovania intríg, ktoré majú v konečnom dôsledku vrátiť Rusko do chaosu, aký panoval v krajine počas 90-tych rokov.

V stredu (21.11.) sa v Moskve uskutočnilo stretnutie prezidenta s asi 5-tisícovým zástupom prevažne mladých ľudí (fotografie nájdete na linke denníka RIA Novosti), informuje Financial Times. Za zmienku stojí, že prezidentovu politiku prišli podporiť aj ruské legendy ako Michail Kalašnikov (otec známeho ruského samopalu) a Fjodor Bondarčuk (filmový režisér).

Putin vo svojom prejave otvorene hovoril o dvoch veciach: vnútornom nepriateľovi Ruska a o dôsledkoch plynúcich zo situácie, ak by strana Jednotné Rusko náhodou voľby triumfálne nevyhrala. Financial Times cituje prezidenta: „Žiaľ, v krajine sú ľudia [..] ktorí sa spoliehajú na podporu zahraničných zdrojov a vlád a nie na svojich vlastných obyvateľov.“ Putin varoval, že všetky strany okrem tej jeho majú za cieľ dezorientovať a rozdeliť ruskú spoločnosť. Viacerí analytici varujú, že nadchádzajúce parlamentné voľby by nemuseli byť tak ani o výbere politických kandidátov, ako skôr o vyjadrení súhlasu s Putinovou politikou v štýle referenda.

Hlasujte: Aké vzťahy by mala mať EÚ s Ruskom?