Rusko kritizuje EÚ za porušovanie ľudských práv

zdroj: TASR

Je neakceptovateľné, aby západní politici poučovali Rusko o demokracii, myslí si splnomocnenec pre ľudské práva ruského ministerstva zahraničných vecí Konstantin Dolgov. Rešpektovanie ľudských práv v Európskej únii je podľa neho vzdialené od požadovanej úrovne.

Dolgov kritizoval diskrimináciu ruskej menšiny a nárast neonacizmu v pobalstkých štátoch, možnú existenciu väzenského zariadenia CIA v Poľsku, ako aj protiimigračné nálady v Belgicku a Dánsku.  

Predseda zahraničného výboru Štátnej dumy Alexej Puškov ubezpečil poslancov, že sa grémium mieni z principiálnych dôvodov venovať rešpektovaniu ľudských práv aj v budúcnosti. Zároveň kritizoval, že pobaltské štáty nepostupujú adekvátne proti šíreniu fašistickej ideológie a poškodzujú práva rusky hovoriacich obyvateľov, žijúcich na ich území.   

Puškov obvinil západ z toho, že si vo svete privlastňuje právo hodnotiť situáciu v oblasti ľudských práv. Viacero uznesení Európskeho parlamentu označil za spolitizované a zideologizované. V zápätí vyjadril nádej, že si EÚ túto kritiku nebude vysvetľovať ako odvetný krok.

Ruskí predstavitelia okrem toho vyzývajú EÚ, aby pristúpila k Európskemu dohovoru o ľudských právach. „Znepokojuje nás, že Európska únia sa stále nepripojila k hlavnému právnemu nástroju Rady Európy – Európskemu dohovoru o ľudských právach,“ vyhlásil ruský veľvyslanec pri EÚ Vladimir Chizhov.

Aj keď všetky členské štáty EÚ sú jednotlivo signatármi Európskeho dohovoru o ľudských právach, EÚ ako celok nie je. Rusko ho podpísalo v roku 1998.

Šéf misie EÚ v Moskve Fernando M. Valenzuela priznal, že v Európe existujú problémy s rešpektovaním ľudských práv, okrem iného aj pri šírení fašistickej ideológie. Zároveň však upozornil na viacero prípadov z Ruska, ktoré sú podľa jeho názoru takisto dôvodom na znepokojenie.

Pre maďarskú tlačovú agentúru MTI však uviedol, že s niektorými hodnoteniami, ktoré odzneli v Moskve, nemožno súhlasiť, pretože sú neopodstatnené, alebo nevyvážené.

Európska únia aj naďalej pozorne sleduje prípad novinárky Anny Politkovskej, ktorá bola zavraždená pred šiestimi rokmi. Valenzuela podrobil kritike aj rozhodnutie úradov v Petrohrade, kde je trestné propagovať homosexualitu a vyjadril nesúhlas s odsúdením dvoch predstaviteľov ruskej opozície, Sergeja Udaľcova a Alexeja Navaľného, na 15 dní väzenia za účasť na protestnej akcii.

Zahraničný výbor Štátnej dumy pripraví komplexný dokument, v ktorom navrhne členským štátom EÚ, aby sprísnili trestné postihy za činy rasového alebo xenofóbneho charakteru a za podobne motivovanú diskrimináciu.

(EurActiv/TASR)