Rusko: Líška mení srsť, ale nie správanie

Krátka správa

Vladimír Putin si želá, aby sa novým „mužom Ruska“ stal Dmitrij Medvedev, súčasný vicepremiér a hlava plynárenského monopolu Gazprom. Dilema, meno ktorého muža oznámi strana Jednotné Rusko ako meno svojho oficiálneho kandidáta pre budúcoročné prezidentské voľby, je tak vyriešená. Ak keď sa o menovaní tohto kandidáta špekulovalo už počas posledných dvoch rokov, podľa niektorých ide o mierne prekvapenie. Financial Times v tejto súvislosti cituje nemenovaného západného analytika: „Putin rád vyťahuje zajaca z klobúka – a potom vyjde najavo, že ide o vačicu.“

Medvedev vyhral vnútrostranícky súboj s inými vplyvnými menami: Sergejov Ivanovom a Viktorom Zubkovom, ktorý nebol až do svojho menovania na post premiéra príliš známy. Putinov obľúbenec nezostal svojmu šéfovi nič dlžný, takmer vzápätí po svojej nominácii ho požiadal o obsadenie postu premiéra. Aj keď sa Putin najskôr k ponuke nevyjadril, včera (17.12.) oficiálne prehlásil, že ak sa Medvedev voľby vyhrá, je ochotný prijať ponúknutú funkciu predsedu vlády. Strana jednotné Rusko totiž vyhrala nedávne parlamentné voľby a má tak mandát zostaviť vládu (EurActiv 03/12/07; EurActiv 04/12/07). Ak sa tak stane, bude to po prvý raz v histórii moderného Ruska, čo najvyšší líder po odstúpení zo svojej funkcie bude pokračovať v dráhe vrcholového politika na inom, podľa zákona menej vplyvnom poste.

Rusko bude v budúcom roku s najväčšou pravdepodobnosťou vedené tandemom Putin – Medvedev. Denník SME uvádza: „O tom, že Medvedev prezidentské voľby vyhrá, potom čo si ho vybral Putin, nikto nepochybuje. Jeho rating sa krátko po Putinovom vyhlásení zvýšil o desať percent a pohodlne sa vyšplhal na prvé miesto.“

Ruská ústava zrejme menená nebude. O možnosti zmeny sa dlho viedli rôzne špekulácie. Na takúto možnosť sa vzhliadala ako na jedno z riešení v prípade, ak by Jednotné Rusko nedokázalo nájsť vhodného kandidáta. V takom prípade malo byť Putinovi umožnené kandidovať aj po tretí raz, čo ale súčasné znenie ústavy neumožňuje. Prezident sa však už od začiatku tomuto kroku oficiálne zdráhal. V tejto svojej rétorike pokračuje aj po Medvedevovom nominovaní tvrdiac, že sa nebude usilovať o posilnenie roly ruského premiéra.

Medvedevovou kandidatúrou sa však celková diskusia nekončí. Washington Post citujúc Geogryho Bovta upozorňuje, že „v tomto prípade môže byť osobnosť dôležitejšia než ústava. Formálne právo nie je v Rusku vždy veľmi dôležité.“ Otázka, ako bude moc po marcových prezidentských voľbách reálne rozložená, zostáva nateraz otvorená.

Rusko už pozná aj mená niekoľkých ďalších kandidátov na post prezidenta. Zväz pravicových síl (SPS) včera (17.12.) nominoval Borisa Nemcova. Ide o ekonomického reformátora a muža blízkeho bývalému prezidentovi Borisovi Jeľcinovi. O post prezidenta sa už tradične uchádza aj Genadij Zjuganov, vodca opozičných komunistov. O post hlavy štátu opätovne zabojuje ďalšia stálica ruskej politiky, kontroverzný Vladimir Žirinovskij, vodca LDPR. Pôvodne mal v pláne vstúpiť do volebného boja aj Garri Kasparov, avšak krátko po oznámení svoju kandidatúru stiahol. Svoj ústup odôvodňuje tvrdením, že Putin už za svojho nástupcu určil Medvedeva a preto je vopred prehratý akýkoľvek ďalší boj. Posledným mužom, ktorý má ambíciu aspoň teoreticky zamiešať kartami, je bývalý ruský premiér Michail Kasjanov.