Rusko má zákon o „preventívnych intervenciách“

Zákon predložený prezidentom Medvedevom by vytvoril právny rámec pre podobné intervencie ruských ozbrojených síl ako bola vojna s Gruzínskom o Južné Osetsko. Gruzínsko sa pred rokom pokúsilo získať späť kontrolu nad odštiepeneckým regiónom, do konfliktu však zasiahla ruská armáda a gruzínske sily porazila. Moskva vtedy tvrdila, že chránila ruských občanov v Južnom Osetsku.

Podľa agentúry BBC Medvedev v pondelok povedal, že zákon je spojený „s dobre známymi udalosťami, ktoré sa odohrali minulý rok“. Moskva si ním právne otvára vlastnú možnosť „preventívnych intervencií“ v prípade ochrany ruských občanov v zahraničí, ruských ozbrojených síl v zahraničí, alebo odrazenia, či prevencie agresie voči tretej krajine.

Zákon súčasne posilní právomoci prezidenta pri vysielaní vojsk za hranice. Podľa legislatívy schválenej v roku 2006 musí hlava štátu informovať poslancov o akejkoľvek operácii, no jej veľkosť, smerovanie a načasovanie môžu ostať tajné.

Názory na legislatívu nie sú jednotné ani v Rusku. V tlači sa objavili varovné hlasy, že zákon zvýši obavy susedných krajín a prinúti ich hľadať ochranu u NATO. "Tento zákon, ktorý možno čítať akýmkoľvek spôsobom chcete, spôsobí, že sa štáty SNŠ od nás odklonia k NATO", myslí si analytik Anatolij Ciganok, šéf Centra vojenských predpovedí.

Alexej Arbatov, šéf Centra pre medzinárodnú bezpečnosť na Inštitúte svetovej ekonomiky a medzinárodných vzťahov, Ruskej akadémie vied, má podobné obavy: "Ak začneme používať ozbrojené sily na území bývalého Sovietskeho zväzu, nájdeme sa obklopení sanitárnym kordónom a nepriateľským prostredím, čomu sme sa snažili zo všetkých síl vyhnúť, keď sme boli proti expanzii NATO."

Zástupca riaditeľa Inštitútu Európy na Ruskej akadémii vied však v zákone problém nevidí. "Väčšina krajín, vrátane USA, má právo vysielať kontingenty armády určitej veľkosti do zahrnaičia, bez konzultácií s Kongresom. My sme taký zákon nemali, takže v tomto zmysle sme boli iba svedkami formality. Súčasne… je to definitívny signál, že ak je to potrebné, Rusko je pripravné použiť svoje ozbrojené sily kdekoľvek."