Rusko napína svaly

Krátka správa

Na najväčšej leteckej prehliadke od sovietskych čias MAKS 2007 dňa 21. augusta, prezident Putin vyhlásil, že výroba lietadiel sa pre Rusko stane národnou prioritou. Výroba lietadiel bola po rozpade Sovietskeho zväzu zmrazená drastickými škrtmi výdavkov na letecký priemysel. V krátkom čase sa očakáva obnovenie výroby TU-160 a Tu-95, čo sú strategické bombardéry s jadrovými nosičmi. Rusom budú podľa Putinovho poradcu slúžiť ako „nástroj na odstrašenie“. Rusko sa chce stať tretím najväčším výrobcom lietadiel po americkom Boeingu a európskom Airbuse. Plánuje sa aj obnovenie výroby civilných lietadiel

Britské ministerstvo obrany včera oznámilo, že stíhačky britského kráľovského letectva vzlietli, aby zabránili ruským vojenským lietadlám prekročiť hranice britského vzdušného priestoru. Incident sa mal stať v piatok 17. augusta, kedy ruský prezident Vladimir Putin oznámil svetu, že Rusko obnoví prax diaľkových prieskumných letov.

Ministerstvo dokonca zvrejnilo dve fortografie zachytávajúce britské lietadlá typu Tajfún v spoločnosti ruského lietadlá typu Medveď-H letiacich ponad severný Atlantický oceán. Ministerstvo neudalo konkrétnejšie údaje o mieste a dôvode incidentu. Lietadlá typu Tajfún sú zodpovedné za rýchlu reakciu v prípade pohotovosti v rámci britskej vzdušnej obrany a vzdušnej obrany NATO.

Niet pochýb, že britské ministerstvo obrany tiež využilo túto príležitosť na prezentáciu obrannej úlohy nových drahých lietadiel, na ktoré rezort dlho čakal.

Veliteľstvo ruského vojenského letectva poprelo, že by mali jeho bombardéry úmysel vstúpť do britského vzdušného priestoru a uviedlo, že išlo len o plánované lety nad neutrálnymi vodami.

Ako napísal denník Guardian, prvý krát sa čosi podobné stalo v máji tohto roka, kedy sa ruské litadlá priblížili k britskému vzdušnému priestoru počas cvičenia britskej armády a jej vojnových lodí v Škótsku.